Prudké posílení amerického dolaru, k němuž došlo v uplynulých měsících, by mohlo oslabit důvěru v podnikatelském sektoru do té míry, aby se cesta největší ekonomiky světa stočila z oživení zpět k fázi poklesu. Tak zní varování šéfa investiční společnosti BlackRock, která je největším správcem aktiv na světě – pod kontrolou má 4,7 bilionu dolarů. Výkonný ředitel a předseda představenstva Larry Fink pravděpodobně v tomto duchu promluví k investorům i v úvodu výroční zprávy společnosti v příštím týdnu.
Americká měna během uplynulých devíti měsíců (červen až březen) posílila vůči koši měn o čtvrtinu, což se podle Finka projeví i mimo sektor vývozu, který je logicky první „na ráně“. Silný dolar snižuje konkurenceschopnost amerických exportérů, což již podle mnohých analytiků zásadně dolehne na firemní výsledky za první čtvrtletí roku – sérii zveřejňování zítra po trhu odstartuje Alcoa.
„Přestože americká ekonomika jako celek není nijak zásadně exportně exponovaná, mnoho našich největších a nejvlivnějších společností je. Domníváme se proto, že dojde k určité erozi důvěry ze strany nejvyššího managementu s potenciálem zpomalení investic, potažmo budoucího růstu ekonomiky Spojených států,“ varuje šéf BlackRock, navzdory svým dřívějším optimistickým vyhlídkám pro akciový trh. Podle údajů Světové banky tvoří vývoz zhruba 14 procent americké ekonomiky, což je nejméně ze skupiny 10 nejvyspělejších zemí (pro srovnání: Kanada 30 procent, Německo 46 procent, Nizozemsko i Belgie přes 80 procent).
Podle investičního ředitele BlackRock, Ricka Riedera, se horší podmínky vývozu projevily již na trhu práce, což ukázala páteční zpráva o tvorbě pracovních míst. Těch v březnu vzniklo 126 tisíc, nejméně od roku 2012, proti očekávání nastavenému na 245 tisíc. Dolar v pátek reagoval skokovým oslabením vůči euru nad 1,1000. Každý slabší údaj z ekonomiky totiž o krok vzdaluje vidinu brzkého zvýšení sazeb centrální bankou Fed.
Faktor Fed a parita
Eurodolar je pod vlivem rozporuplných faktorů – ve prospěch dolaru působí extrémně uvolnění měnová politika v Evropě i Japonsku, zatímco s každým ne tak optimistickým údajem z americké ekonomiky se snižuje pravděpodobnost dřívějšího utažení americké měnové politiky, které by pro dolar bylo živnou půdou.
Od dosažené 12letého maxima vůči euru minulý měsíc, dolar svůj zisk zkorigoval o více než 4 procenta. Nový obchodní týden ale zahájil vůči euru silnější a vrací se k 1,085 EURUSD. Podle stratéga ING, který se druhé čtvrtletí po sobě umístil na vrcholu žebříčku devizových analytiků Bloomberg, jsou spekulace na odložení prvního zvýšení sazeb přehnané a je čas do dolaru znovu naskočit.
„Trh nyní počítá s velmi pomalým tempem utahování, s čímž nesouhlasíme… a poslední korekci vnímáme jako skvělou příležitost k nastoupení do pozic,“ uvedl Petr Krpata z londýnské pobočky ING. První růst sazeb očekává letos a zhruba v polovině roku dosažení parity eura k dolaru, do konce roku pak další posílení dolaru na 95 centů k euru. Medián odhadů v anketě Bloomberg je pro konec roku 1,05 EURUSD.
Nebezpečné nerovnováhy
Larry Fink z BlackRock není zdaleka prvním zvučným jménem, pod jehož záštitou zaznělo varování před dopady extrémně uvolněné měnové politiky v podobě bublin na trzích aktiv. Investoři jako penzijní fondy v prostředí nízkých úrokových sazeb hledají výnosy u rizikovějších tříd aktiv a situace „se horší každým dnem“, uvedl. „Kombinace růstu cen a poklesu výnosů vytváří nebezpečnou nerovnováhu…