Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Šéf Bundesbanky: Záchrana Řecka není práce pro ECB

Řecko pozbylo velkou část důvěry a státy eurozóny se musí rozhodnout, zda budou ve vztahu k Aténám ochotny více riskovat případnou ztrátu. Prohlásil to dnes významný činitel Evropské centrální banky Jens Weidmann, který zároveň stojí v čele německé centrální banky.

Řecká vláda hledá způsoby, jak financovat zadluženou zemi. Jednou ze zvažovaných možností je, že by ECB dala zelenou vydání většího množství řeckých krátkodobých dluhopisů bankám. Německý člen Rady guvernérů ECB Weidmann míní, že rozhodnutí o řeckém financování náleží vládám, nikoli centrálním bankéřům. Řecko dnes postoj ECB vůči Aténám kritizovalo.     

Podle Weidmanna je nyní na vládách a parlamentech zemí eurozóny, aby rozhodly, zda chtějí dál zvyšovat nebezpečí ztráty vůči Řecku a krýt jeho finanční potřeby. Pro systém centrálních bank eurozóny je to podle něj nyní menším úkolem, než tomu bylo dříve.     

„Velká část důvěry byla ztracena,“ prohlásil Weidmann při představování hospodářských výsledků německé centrální banky, jíž je zároveň šéfem.     

Řecko a radikálové ve vládě

Řecké levicové vládě se zatím nepodařilo splnit podmínky mezinárodního záchranného programu dohodnutého dřívějším kabinetem. Nemůže proto čerpat peníze z tohoto programu, a chce tak vydat další krátkodobé dluhopisy řeckým komerčním bankám, aby si zajistila dodatečné prostředky.     

Podobný mechanismus využila před lety za obdobné situace i pravicová vláda Antonise Samarase, upozornil komentátor Reuters Hugo Dixon. Vydala tehdy pokladniční poukázky komerčním bankám, které je pak použily jako zástavu za úvěry od systému centrálních bank eurozóny. ECB tehdy dočasně zvýšila limit pro objem poukázek, které šlo jako zástavu použít. Právě to ale nyní ECB odmítá.    

Podle Weidmana by centrální banky eurozóny měly zajistit, aby si řecké bankovní domy nezhoršily svou úroveň likvidity tím, že budou nakupovat řecký dluh. Pro něj stále neexistuje trh, podotkl také.     

Proti politice ECB vůči Řecku se dnes ohradil řecký ministr financí Janis Varufakis. „ECB podle mého názoru provádí politiku, kterou lze považovat za dusivou vůči naší vládě,“ řekl podle Reuters řecké televizi Mega TV.     

Weidmann ale tuto kritiku vzápětí odmítl. „Musíte rozlišovat příčinu a následek,“ řekl. ECB nemůže za to, že řecká vláda nemá přístup na kapitálové trhy, ani za to, že vyplácení pomoci Aténám bylo pozastaveno, prohlásil na tiskové konferenci. 

Draghi: QE je „štítem proti řecké nákaze“

Newsletter