Šéf české krypto směnárny: Z bitcoinu se stane digitální obdoba zlata

Na bitcoinu se dá zbohatnout nejen jeho těžbou. Jak ukazuje příběh Pavla Niedoby, zakladatele firmy Simple Coin, kryptoměny se stávají nejen alternativou k tomu, co považujeme za „normální“ peníze, ale v podstatě novým segmentem byznysu, který generuje nové podnikatelské příležitosti. I Pavel Niedoba nejdřív zkoušel v malém bitcoin těžit, nakonec ale svůj bitcoinový byznys pojal úplně jinak. A otevřel první českou bitcoinovou směnárnu, Simple Coin, píše autor rozhovoru Patrik Kudláček ze serveru Monty Rich.

 ​​​Bitcoin existuje už sedm let, stále se ale diskutuje o tom, zda jde o skutečnou alternativu k tomu, co jsme zvyklí nazývat penězi, výhodný investiční produkt, nebo o nafouknutou bublinu, která už brzo spadne. Jeho hodnota ale zatím, přes různé výkyvy, stále roste. Jak se vy sám díváte na budoucnost bitcoinu?

Jedna otázka je, jak bude vypadat budoucnost bitcoinu, druhá důležitá otázka je, jak bude vypadat budoucnost světa kryptoměn jako takových. Možná ten skutečně dobrý coin, který bude vhodný pro každodenní použití, nebude mít tak obrovskou volatilitu, jako bitcoin a zároveň jeho hodnota v čase poroste, k tomu ale také bude splňovat nároky na bezpečnost a zároveň bude zvládat desítky tisíc transakcí za sekundu jen s malými poplatky nebo zcela bez poplatku, pak by se z kryptoměn mohla stát skutečně alternativa ke klasickým penězům. Hlavní výhodou bitcoinu je stabilita, jeho síť skutečně funguje, nikdy nebyla dole – některé transakce mají problém, pokud nemají dostatečný poplatek pro těžaře, kvůli problémům s kapacitou – ale jinak žádný problém síť nemá. Potíže s omezenou kapacitou bloků v souvislosti s růstem množství transakcí ale poněkud komplikují využívání bitcoinu jako platebního nástroje. Transakce potvrzují těžaři, kteří je zařazují do bloků, bloky mají omezenou kapacitu a těžař dostane všechny poplatky za transakce, které je možné do daného bloku dostat. Dnes už tak transakce bez poplatku síť odmítne, po nějaké době se vám bitcoiny vrátí do vaší peněženky. Z hlediska byznysu to není ten nejspolehlivější platební nástroj – u obchodních transakcí potřebujete, aby, když pošlete platbu, ji příjemce dostal v co nejkratším čase. Ne že budete čekat na potvrzení transakce i několik dní, jako dnes. Nehledě na to, že poplatky za transakce už se dnes pohybují v desítkách dolarů – to už vás lépe poslat peníze mezinárodní dolarovou platbou – je to levnější i rychlejší. Myslím, že se z bitcoinu do budoucna stane spíš digitální obdoba zlata – něco, do čeho si uložíte část svého majetku pro uchování jeho hodnoty. Takové kryptozlato.

Ale na kryptozlato má dost velké výkyvy v hodnotě.

To má, na druhé straně musíte se na to dívat z dlouhodobého pohledu. Bitcoin má skutečně řadu vlastností, jako zlato – je široce uznaný, je vnímán jako něco, co tu hodnotu skutečně má, je ho omezené množství (celkový počet bitcoinů, které lze vytěžit, je pevně daný, bez pár miliontin to dělá 21 000 000 – pozn. red.) a ač se to třeba laikovi nemusí úplně zdát, jeho hodnota je stabilní. Samozřejmě, když si přečtete na Novinkách velký titulek, že bitcoin crashnul a ztratil 40 % hodnoty, vypadá to strašně. Ale když se podíváte na grafy, zjistíte, že spadl jen na stejnou hodnotu, jakou měl o čtrnáct dní dřív. Takže každý, kdo měl bitcoin déle, než těch čtrnáct dní, je v plusu.

Co další kryptoměny, které už jsou „na trhu“?

Nadějné mi připadají ripple nebo stellar, myslím, že pokud prokážou, že jsou bezpečné, mohou být dlouhodobě velmi zajímavé. Pak je tu ethereum, kterému já osobně moc nevěřím, protože si myslím, že brzy bude mít stejné problémy s kapacitou, jako má dnes bitcoin.

Což už dnes s kryptoměnami jde.

Přesně tak. Tady je myslím odpověď na otázku, která se taky často řeší – zda kryptoměny jsou peníze nebo ne. Neshodnou se na tom ani renomovaní ekonomové. Byl jsem na nějakém setkání na téma bitcoin, které pořádala Česká národní banka, kde se řešila přesně tahle otázka: Je bitcoin měna? Jsou to peníze? Přednášející tam šermovali s různými definicemi toho, co musí peníze splňovat, aby ukázali, že kryptoměny nemohou být označovány jako peníze… A pak tam vystoupil jeden zástupce bitcoinové komunity a řekl: O tom, co bitcoin je nebo není, tady můžete diskutovat, jak dlouho chcete, faktem ale je, že lidi tím už roky platí, směje se.

Jak vy sám jste se dostal k zájmu o bitcoin?

Četl jsem o něm už v roce 2009, když proběhla jakási první vlna informací o něm, zkusil jsem si i nainstalovat nějaký software a trochu těžit… zkoušel jsem se do toho zapojit i víc, ale odradila mě anonymita tvůrce a to, že tu chybí jakákoli centrální autorita nebo aspoň nějaká centrální autorizovaná stránka, které by člověk mohl důvěřovat a kde by si mohl stáhnout ten správný software. Protože všechno, co jsem si stáhl, bylo samozřejmě zavirované. To mě odradilo od těžby. Někdy v roce 2013 jsem na první české bitcoinové burze Bitcash nakoupil pár bitcoinů a už jsem se těšil na ty koláče bez práce, když jsem viděl, jak hodnota mých bitcoinů roste… až jsem se jednou přihlásil na svůj účet na Bitcash a nestačil jsem se divit. Všechny peníze zmizely. Provozovatel burzy, kterému takhle zmizelo celkem nějakých 5,5 milionu, se tvářil, že ho to sice mrzí, ale že to není jeho problém, vyšetřování skončilo do ztracena… A když jsem přemýšlel, jestli má smysl se s provozovateli Bitcash soudit a pokusit se tak získat aspoň něco, řekl mi na to soused, programátor: To nemá cenu, spíš přemýšlej, jak bys vydělal na bitcoinu. Otevři si bitcoinovou směnárnu – nikdo jiný to tu zatím nedělá, máš tu úplně nevyužitý trh. Moc se mi to nezdálo, připadalo mi, že to musí být hrozně složité, soused ale říkal – to napíšu za tři týdny. Já v té době pracoval jako programátor v bance, byl jsem zvyklý z toho korporátního světa, že jakýkoli projekt v IT se táhne hrozně dlouho – soused ale opravdu za tři týdny tu směnárnu postavil, byť to byla jen jednoduchá stránka, za kterou byla v podstatě jen excelová tabulka, ale fungovalo to. Bylo to v době toho prvního velkého hypu, kdy bitcoin prorazil hranici 1000 dolarů – a nám stačilo zaplatit něco málo za AdWords a rázem jsme měli 1500 návštěv denně. A začaly nám chodit peníze. Velké peníze.

Jak se podniká s bitcoinovou směnárnou?

Docela dobře, hlavním problémem je cashflow. S tím, jak narůstají obchody, velice záhy zjistíte, že potřebujete mít k dispozici velké peněžní zásoby. Dnes už transakce narostly takovým způsobem, že potřebujeme i desítky milionů korun během jediného dne. Do toho vstupuje volatilita bitcoinu. Když měníte koruny na dolary, nikdo neřeší, že dolary bude mít na účtu až za tři dny – během pár dní se cena peněz nijak výrazně nezmění, možná v řádech setin procenta. U bitcoinu ale kupující očekává, že ho bude mít na účtu hned – a hlavně za cenu platnou v okamžiku nákupu. Protože za dva dny může být i dost výrazně jiná – ať už v neprospěch jeho nebo nás. My se snažíme dodržet to, aby zákazník dostal bitcoiny odpovídající kurzu v době směny, v tom případě ale musíme být schopni my sami nakoupit bitcoiny v okamžiku, kdy je u nás nakupuje zákazník. Nemůžete vzít peníze zákazníka, poslat je na burzu, tři dny čekat a pak mu koupit bitcoiny za cenu platnou o tři dny později. My musíme nakoupit bitcoiny hned, jak přijdou peníze od zákazníka na náš účet – to znamená, že musíme mít na burze vlastní peníze, abychom za ně mohli ihned koupit bitcoiny, vybrat je a poslat zákazníkovi.

Šéf směnárny bitcoinů (nejen) o praní špinavých peněz. Jak v ČR?

S novým rokem jste se přestěhovali do nových kanceláří, jaké další změny plánujete?

Posledního půl roku nám pak nejvíc času zabírá vývoj nového Simple Coinu, protože stále je tu ten původní, který vznikl před čtyřmi lety, jen se postupně vylepšoval za pomoci dopisování kódů. Hlavní lákadlo budou slevy, které budou už přímo zabudovány do systému, takže v závislosti na objemu transakce už zákazník rovnou uvidí i slevu, na kterou může dosáhnout. Máme v plánu také zavést další coiny – bitcoin cash a litecoin, v další fázi i ethereum, vše záleží na tom, jak složité bude je integrovat do peněženky a jak bude který coin likvidní.

Newsletter