Šéf ČEZ Beneš: Je s podivem, že jsme vůbec v zisku

Energetická společnost ČEZ je jednou z mála velkých energetik, které ještě vydělávají. I jí ale zisk klesá, protože padá cena elektřiny. Dnešním Hospodářským novinám to řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Důvodem tohoto pádu jsou hlavně nízké ceny komodit, zejména ropy, a rozmach dotovaných zdrojů energie.

„Když se podíváte na vývoj cen elektřiny, je až s podivem, že jsme vůbec v zisku,“ řekl Beneš. „Pokud vše půjde tak jako dosud, burza a trh zaniknou a elektřina se k zákazníkům začne dostávat jinak než protnutím nabídky a poptávky na trhu,“ uvedl Beneš.

„Německý E.ON je v minusu téměř 190 miliard korun, Vattenfall 57 miliard a RWE přes pět miliard. A téměř nikdo nevyplácí, na rozdíl od nás, dividendy. V porovnání s tím považuji náš hrubý zisk před odpisy 60 miliard a čistý zisk 18 miliard za dobrý. Dost se na to nadřeme,“ dodal.

 

„Snižujeme finanční expozici v zahraničí a stahujeme hotovost do ČR, nastal čas inkasovat zisky ze zahraničí,“ řekl pro…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 15. březen 2016

 

Podle šéfa ČEZ je za určitých okolností teoreticky možné, že se tuzemský energetický gigant dostane do ztráty. Energetika se revolučním způsobem mění a děje se to rychle, bez ohledu na životní cyklus elektráren. Velcí hráči investovali do zdrojů, které nepřinesou takový zisk, jak se očekávalo, když se rozhodovalo o jejich stavbě.

„Pokud se jaderné elektrárny v Německu zavřou, těžko mohou vydělávat peníze a musí se přecenit jejich hodnota. To samé se týká uhelných elektráren, které jsou třeba v první půlce svojí životnosti, tedy skoro úplně nové. To nikdo neřeší. Energetika přitom potřebuje dlouhodobost, protože návratnost investic je dlouhá,“ poznamenal Beneš.

Dalším faktorem je podle Beneše cena elektřiny, která stojí 20 eur za megawatthodinu. „Za rok se propadla o 11 eur, což je šílené číslo, které ovlivňuje finanční zdraví firem. Je to důsledek energie z obnovitelných zdrojů, jejíž cenu netvoří trh, ale je dotovaná,“ podotkl šéf ČEZ, který už  šestým rokem řídí největší českou energetickou společnost.

 

Newsletter