Měny regionu postupně umazávají ztráty ze začátku týdne. Koruna zpevnila zpět pod hranici 27,00 za euro. Libra vůči euru dopoledne oslabovala. Komentář šéfa Bank of England o tom, že záporné sazby nejsou zatím v plánu, jí pomohl dnešní ztráty smazat.

Šéf ČEZ: Chceme vrátit provozní zisk na 70 miliard korun

ČEZ chce vydělávat to, na co byli jeho akcionáři zvyklí. Slovy generálního ředitele Daniela Beneše je to provozní zisk více než 70 miliard korun. Nové miliardy mají po organizační změně skupiny přinést části Provoz i Rozvoj a pomoci má také akvizice, uvedl v rozhovoru pro E15. O té německé, aktivech z rukou Vatenfallu, dle Beneše bude v ČEZ ještě velká diskuse. „Dodatečný provozní zisk si chceme koupit i proto, že jsme nejméně zadluženou energetickou firmou mezi deseti největšími energetickými společnostmi v Evropě. Můžeme si koupit aktiva, která zapadají do naší strategie a okamžitě budou přinášet další zisk,“ řekl Beneš pro E15.

Provozní zisk EBITDA by měl letos podle oficiálního cíle managementu dosáhnout 68 miliard korun. Rizikem pro výhled jsou průběžné zprávy o neplánovaných odstávkách jaderných elektráren.

Novák: ČEZ chce německé elektrárny a doly Vatenfallu

„Provozní zisk EBITDA by měl letos podle cíle managementu dosáhnout 68 mld. Kč, z našeho pohledu ale existuje nezanedbatelné riziko nesplnění tohoto cíle z důvodu neplánovaných odstávek jaderných elektráren. V následujících letech jsme čekali mírný pokles EBITDA směrem k úrovni okolo 65 mld. Kč. K návratu nad 70 mld. Kč by podle našeho názoru byly třeba významné akvizice,“ poznamenali k rozhovoru analytici Komerční banky.

ČEZ přeskupil aktiva do dvou částí. Pro Provoz patří výroba, korporátní služby a finance – tradiční byznys. Pod Rozvoj spadá péče o zákazníky, tedy obchod, distribuce elektřiny a nová energetika. „Obě části budou muset zajistit dodatečný provozní zisk, abychom i při klesajících cenách elektřiny dostali firmu během několika let na úroveň provozního zisku, na který jsou naši akcionáři zvyklí, tedy více než 70 miliard korun ročně,“ řekl Beneš pro E15. Od části Rozvoj očekává zvýšení provozního zisku o šest miliard korun ročně zhruba do pěti let. Část Provoz bude muset přinést nový provozní zisk zhruba tři miliardy korun ročně.

ČEZ chce německé elektrárny a doly Vatenfallu. EPH s PPF také

Prodej německých uhelných aktiv z rukou Vatenfallu vnímá Beneš především jako politické rozhodnutí. Upozornil ale, že Vatenfall vytváří provozní zisk a akvizice by dle Beneše měla pro ČEZ efekt v rozsahu stovek milionů eur za rok. „Já tvrdím, že ano,“ odpověděl na otázku, zda akvizice zapadá do strategie ČEZu.

„ČEZ by neměl lézt do epicentra debat o uhlí v Německu“

Newsletter