Šéf ČEZu se potká se slovenskou vládou kvůli akvizicím v energetice

Generální ředitel tuzemské energetiky ČEZ Daniel Beneš se sejde se zástupci slovenské vlády kvůli akvizicím v tamní energetice včetně možné koupě podílu ve Slovenské Elektrárne z rukou italské energetiky Enel. Podle Bloomberg se Beneš obrátil s žádostí o jednání na slovenského ministra hospodářství Pavola Pavliše. Ve hře je většinový 66% podíl ve slovenské energetice, stát v ní má menšinový, ale významný podíl.

Enel oznámil v červenci, že slovenská a rumunská aktiva nabídne kvůli potřebě snížení svého zadlužení. Beneš vyjádřil už v dubnu politování nad tím, že se české energetice nepodařilo Slovenské elektrárne koupit již v roce 2006 a potvrdil, že ČEZ bude o 66% podíl Enel stát.

Mluvčí ČEZu Barbora Půlpánová agentuře řekla, že šéf energetiky Beneš chce se slovenskou vládou hovořit o příležitostech k akvizicím ve slovenské energetice celkově. Ministr průmyslu a obchodu Mládek v úvodu září uvedl, že akvizici vnímá problematicky ve střetu s výplatou dividendy akcionářům, kde je nejvýznamnějším zhruba 70% z nich stát.

Newsletter