Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Šéf ČEZu se potká se slovenskou vládou kvůli akvizicím v energetice

Generální ředitel tuzemské energetiky ČEZ Daniel Beneš se sejde se zástupci slovenské vlády kvůli akvizicím v tamní energetice včetně možné koupě podílu ve Slovenské Elektrárne z rukou italské energetiky Enel. Podle Bloomberg se Beneš obrátil s žádostí o jednání na slovenského ministra hospodářství Pavola Pavliše. Ve hře je většinový 66% podíl ve slovenské energetice, stát v ní má menšinový, ale významný podíl.

Enel oznámil v červenci, že slovenská a rumunská aktiva nabídne kvůli potřebě snížení svého zadlužení. Beneš vyjádřil už v dubnu politování nad tím, že se české energetice nepodařilo Slovenské elektrárne koupit již v roce 2006 a potvrdil, že ČEZ bude o 66% podíl Enel stát.

Mluvčí ČEZu Barbora Půlpánová agentuře řekla, že šéf energetiky Beneš chce se slovenskou vládou hovořit o příležitostech k akvizicím ve slovenské energetice celkově. Ministr průmyslu a obchodu Mládek v úvodu září uvedl, že akvizici vnímá problematicky ve střetu s výplatou dividendy akcionářům, kde je nejvýznamnějším zhruba 70% z nich stát.

Newsletter