Šéf ECB nakopl euro

Díky včerejšímu projevu šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho si euro připsalo zisky téměř jedno procento a dostalo se tak nejvýše od srpna 2016. Aktuálně se obchoduje za 1,1374 EURUSD. To samé platí i pro měnový pár USDCZK, který se aktuálně drží na úrovni 23,14. EURCZK je na 26,32.

Zpestřením včerejšího obchodování byl dopolední proslov šéfa ECB Maria Draghiho. Ten uvedl, že inflace by se ve střednědobém horizontu neměla odchýlit. Není tedy třeba utahovat měnovou politiku ECB, ale postačí ji upravit tak, aby se zachovala stabilita. Tato informace poslala euro vzhůru a dolar k zemi. Dolar vůči koruně oslabil o téměř procento a obchodoval se za 23,26 USDCZK. Měnový pár EURCZK zůstal beze změn, v čemž by měl pokračovat i dnes, kdy jeho rozmezí vidíme mezi 26,22 až 26,35 EURCZK.

Žádných dat z eurozóny jsme se včera nedočkali. Až dnes nás čeká meziroční změna peněžní zásoby měnového agregátu M3, který zahrnuje vklady v cizích měnách u tuzemských bank, a repo operace. Očekává se růst ze 4,9 % na pět procent. 

Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová měla včera projev v Londýně. Řekla, že věří, že již nezažije další finanční krizi. Bankovní reformy totiž podle ní posílily bezpečnost finančního systému.

V USA byl včera zveřejněn index důvěry spotřebitelů, čekal se pokles. To se nenaplnilo a důvěra vzrostla z 117,9 na 118,9.

Dnes mohou dolaru pomoci především zásoby ropy, obchodní bilance a prodej domů. Dolar by se dnes měl vůči euru pohybovat v rozmezí 1,1340 až 1,1370 EURUSD a vůči koruně 23,15 až 23,25 USDCZK.

Newsletter