Šéf EK: Řecká vláda lže o tom, co po ní chceme

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se ostře ohradil proti tomu, jak řecká vláda veřejně interpretuje požadavky komise ohledně snahy o vyřešení řecké dluhové krize. Řecký kabinet obvinil, že klame své voliče. Euro včera na obavách z řecké krize oslabovalo do blízkosti 1,1220 k americkému dolaru. Dnes v úvodu dne měnový pár obchoduje z 1,1250 EURUSD.

„Nezajímá mě řecká vláda, určitě mě ale zajímá řecký lid,“ řekl Juncker a poznamenal, že mnozí „trpí více než ostatní v Evropské unii“ kvůli snaze snížit Řecku dluhy. 

„Debata v Řecku i mimo Řecko by byla jednodušší, kdyby řecká vláda říkala, co přesně komise opravdu navrhuje. Kladu Řekům za vinu, že tvrdí řecké veřejnosti něco, co neodpovídá tomu, co jsem já řekl řeckému premiérovi,“ zdůraznil šéf Evropské komise. 

Juncker, který v poslední době kritizoval řeckého premiéra Alexise Tsiprase za to, že s ním nedokázal dospět k dohodě, upozornil, že komise nepodporuje zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) na léky a elektřinu, jak tvrdí řecká strana. Naopak navrhla jiné způsoby, jak vylepšit řecký rozpočet, včetně „mírného snížení“ výdajů na obranu. 

Tsipras dnes tvrdil, že na základě návrhů komise by se DPH na elektřinu zvýšila o deset procentních bodů. Řecký ministr zdravotnictví zase prohlásil, že je proti tomu, aby se zvyšovala DPH na léky. 

Řecko má do konce tohoto měsíce splatit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) dluh v celkové výši asi 1,6 miliardy eur (43,6 miliardy Kč). Peníze ale nemá a pokud se s věřiteli nedohodne na uvolnění zbylých 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z dříve dohodnutého záchranného programu, ocitne se na pokraji státního bankrotu. MMF je spolu s Evropskou komisí a Evropskou centrální bankou (ECB) jedním z hlavních věřitelů Řecka. 

Newsletter