Dolar se po včerejším zpevnění proti euru obchoduje pod 1,1500 EURUSD. Zapůsobila situace v Číně. Procyklické měny i měny regionu zůstávají pod výprodejním tlakem. Koruna oslabila nad 24,50 za euro.

Šéf Ekmark: OKD bojuje o existenci, rok 2016 bude ještě těžší

Tuzemská těžební společnost OKD, která spadá pod skupinu NWR a je předmětem tvrdých jednání mezi NWR a českou vládou o finanční injekci a záchranu firmy, letos vykáže ztrátu a rok 2016 bude ještě těžší než letošní, uvedl šéf OKD Dale Ekmark s tím, že firma zřejmě naplní cíl vytěžit bezmála 8 milionů tun uhlí.

„Rok 2015 byl jedním z nejnáročnějších v novodobé historii OKD. Hlavní příčinu na to má vývoj prodejních cen energetického a koksovatelného uhlí na světových trzích, které v mnoha zemích světa zapříčinily krachy firem a uzavírání šachet. A není divu. Vždyť jen za poslední 3 roky ceny koksovatelného uhlí klesly o 60% (letos to bylo o 33 %) a skoro o polovinu i ceny uhlí energetického (jen letos se jedná o 20% pokles),“ napsal Ekmark v textu bilancujícím rok 2015, zveřejněném na webu OKD.

ČR bude chtít lidem z OKD pomoci z evropských fondů

Sobotka: Pomoci budeme chtít horníkům, ne OKD, která selhala

OKD se dle něj vydalo cestou revitalizace a razantního snižování všech svých výrobních nákladů. „Ty jsme nakonec skutečně snížili o více než 25%, ale ani to nestačí. Náš plán těžby pravděpodobně splníme na 100 % a vytěžíme bezmála 8 milionů tun uhlí. Výpadek ale bude v ražbách důlních chodeb,“ napsal Ekmark. Hospodářský výsledek dle něj bude v záporných číslech.

Další boj firmu podle něj čeká za několik dnů a hodnotí jej jako bitvu o existenci firmy. „Rok 2016 nebude lehký. Bude dokonce těžší než rok letošní. OKD musí projít zásadní změnou,“ napsal Ekmark.

Mládek: Situace v OKD je vážná, návrh NWR nedůstojný

Mládek: Stát OKD nekoupí. Drahé i za korunu

Newsletter