Šéf Erste: Krize skončila. Maďarsko nás stálo 800 mil. eur

Rok 2014 byl pro bankovní skupinu Erste Bank náročný, s jistotou lze ale říci, že se jím podařilo uzavřít sedmileté období krize. Tato slova k akcionářům banky pronesl její šéf Andreas Treichl v rámci dnešní valné hromady ve Vídni. Očekává, že podmínky pro banky se v následujících letech „o mnoho zlepší“.

Finanční ředitel banky Gernot Mittendorfer akcionáře informoval, že Erste neplánuje do konce příštího roku žádný prodej akcií. Informaci doplnil Treichl tím, že banka je nyní schopna svůj růst (hodnoty rizikově vážených aktiv) financovat z nerozdělených zisků. Mimo to popřel, že by Erste zvažovala koupi polské divize regionálního konkurenta Raiffeisen Bank International.

Rumunsko letos v plusu

Erste minulý týden oznámila hospodářské výsledky za první čtvrtletí, v rámci nichž překvapil meziročně dvojnásobný čistý zisk. Podobně jako u druhé na pražské burze obchodované banky stálo za lepšími čísly výrazné, v případě Erste 50procentní, snížení opravných položek. Treichl dnes zopakoval potvrzení letošního výhledu ziskovosti banky na úrovni ROTE (poměr zisku k vlastnímu kapitálu banky, který je očištěn o nehmotná aktiva) ve výši 8 až 10 %, i výhledu pro pokles nákladů na riziko 1 až 1,2 miliardy eur. Ztrátový byznys v Rumunsku, který je spolu s Maďarskem zátěží pro provozní zisk, by se měl letos vrátit do černých čísel.

CEO Erste dnes vyčíslil situaci v Maďarsku, kterou bankám zkomplikovaly vynucené převody problémových devizových úvěrů. Celkový náklad Erste na maďarském trhu dosáhl od roku 2010 v souhrnu 800 milionů eur – včetně mimořádné bankovní daně a transakční daně. Erste v Maďarsku uzavřela dohodu s vládou premiéra Viktora Orbána, že výměnou za umožnění nákupu 15% podílu v Erste Hungary maďarská vláda „významně“ sníží bankovní daňovou zátěž. Erste má navíc v následujících letech podpořit tamní ekonomiku dalšími úvěry v objemu 550 mil. eur. Treichl zároveň vyjádřil víru v „dobrý výsledek“ tzv. memoranda o porozumění, v rámci něhož Orbánova vláda a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) cílí na podporu a zefektivnění tamního bankovního sektoru.

„Atraktivní volba“. Bank of America čeká 30% růst Erste

Newsletter