Šéf Erste: Lidé nemají kam investovat, trh neexistuje

Evropa potřebuje, aby její kapitálové trhy rostly. Má ale příliš nízkou aktivitu kapitálu na trhu. Řekl to generální ředitel Erste Bank Andreas Treichl. Dodal, že na trhu, kde Erste působí – tedy v Česku, Rakousku a Slovensku, žádný kapitálový trh není, což brzdí tvorbu bohatství. Důvodem je to, že lidé si kromě své mzdy nemohou vydělat nic jiného, a to je podle něj špatně.

Treichl upozornil na to, že Evropská centrální banka (ECB) tlačí na šéfy bank, aby říkali klientům, ať investují do „všemožných pochybných papírů“. Nicméně nic takového neexistuje a klienti by stejně do něčeho takového neinvestovali. Drží si vklady na životní nebo penzijní pojištění, ale bankám žádné peníze nevydělávají.

Podle šéfa Erste bude ještě nějakou dobu trvat, než bude přístup k financování prostřednictvím kapitálových trhů víc přímočarý. „Musíte změnit všechno. Nelze to udělat ze dne na den,“ dodal. Vyjádřil se pro růst kapitálových trhů, ale upozornil na to, že na změnu bude třeba 30 až 50 let. „Co do té doby? Chcete mít do té doby opravdovou chudobu,“ ptá se Treichl.

Jeho připomínky přišly těsně před dnešním zasedáním ECB. Očekává se, že centrální bankéři se sazbami hýbat nebudou, včetně depozitní sazby, která činí minus 0,4 procenta.

„Záporné sazby jsou špatné pro klienty, nejsou nutně tak špatné pro banky, protože máme dvě strany rozvahy, takže je to opravdu špatné pro klienty masového trhu,“ dodal Treichl s tím, že ve skutečnosti je to špatná zpráva pro 90 procent populace regionu, která nemá na investice nic jiného než právě bankovní vklady.

Němci si pozvali Draghiho na kobereček

Newsletter