Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

Šéf Fedu má za sebou perný den a čeká ho další

Hlavní událostí včerejšího dne bylo vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella před bankovním výborem Senátu. Ten prohlásil, že současná ekonomická situace nahrává opatrnosti. Úrokové sazby se podle něj nachází blízko normálu zdravé ekonomiky, americká bankovní sektor je celkově silný. Dolar po zahájení debaty oslaboval. Dnes Powell vystoupí ve Sněmově reprezentantů amerického Kongresu.

Powell tak včera potvrdil, že centrální bankéři budou při rozhodování o dalším zvyšování úrokových sazeb trpěliví. Prognóza měnového výboru nadále pracuje s celkem dvěma koly navyšování sazeb během letošního roku. V lednu Fed v souladu s očekáváním ponechal na svém posledním zasedání klíčovou úrokovou sazbu beze změny v pásmu od 2,25 procenta do 2,50 procenta.

Inflační očekávání jsou se dle Powella nejdůležitějším motorem inflace. Poptávka po rezervách je vyšší, nevrátí se ale na předkrizové úrovně, řekl Powell. Brexit a obchodní spory jsou podle něj zdrojem nejistoty. Některá data jsou slabší, spotřeba by však měla dál růst.

Včera se dařilo britské libře, která vůči euru zpevnila na nejsilnější úroveň od května 2017. Brexitový „deadline“ se nezadržitelně blíží, země má Evropskou unii opustit již 29. března. Podle Bank of England budou mít britské banky v případě tvrdého brexitu přístup k dodatečné  likviditě. 

Britská premiérka Theresa Mayová včera uvedla, že nestojí o odložení termínu brexitu. Dodala, že případné odložení brexitu bude krátké a nemělo by se vícekrát opakovat. Odložení podle ní neznamená, že nedojde na jeho tvrdou verzi.

Dnešek je bohatý na americká data. Dozvíme se údaje o velkoobchodních zásobách, probíhajících prodejích domů, továrních zakázkách, zakázkách na zboží dlouhodobé spotřeby nebo týdenní změně žádostí o hypotéku. V eurozóně to budou méně důležitá data, ekonomická důvěra, průmyslová důvěra nebo důvěra ve službách.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1376 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,13 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1310 do 1,1418 EURUSD.*

Dopady případného „tvrdého brexitu“ včera na konferenci komentoval člen bankovní rady Tomáš Holub. Uvedl, že vysoký obchodní přebytek ČR se Spojeným královstvím od roku 2016 v zásadě stagnuje, stejně jako obrat vzájemného obchodu. Spojené království podle něj představuje významný cílový trh zejména pro český automobilový průmysl. Důsledky pro úroveň českého HDP dle alternativních odhadů jsou v intervalu -0,7 % až 1,4 %, a to především prostřednictvím propadu poptávky po exportech v eurozóně.

Koruna během včerejška oslabovala vůči oběma hlavním světovým měnám, odpoledne pak ztráty korigovala. Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,64 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,62 až 25,71 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,48 až 22,69 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter