Šéf Goldman Sachs: Normální stav? Možná žijeme v bublině

Nálada na amerických trzích je skvělá. Akcie rostou, index S&P 500 a Nasdaq si během dneška dokonce sáhly na nové intradenní rekordy. To vše dohromady však znervózňuje šéfa jedné z nejznámějších investičních bank na světě. Proč?

Americké trhy jsou až moc klidné, řekl v rozhovoru pro televizi CNBC Lloyd Blankfein, CEO Goldman Sachs. A měl pravdu. Index „strachu“ Vix, který měří implikovanou volatilitu put a call opcí navázaných na index S&P 500, se během dneška propadl na nejnižší denní hodnotu od prosince 2006.

„Pokaždé, když jsem si zvykl na nízkou volatilitu, obdobně jako tomu bylo na konci Greenspanovy éry [Alan Greenspan, guvernér Fedu v letech 1987 až 2006, pozn. autora], a když si všichni mysleli, že je vše pod kontrolou, objeví se něco, co nám připomene, že tento názor je důsledkem zaslepené arogance,“ řekl pro CNBC Blankfein. „Nevím sice, co to bude tentokrát, vím však, že toto není normální čas klidu,“ dodal.

„50 Cent“ a ztráta 89 milionů na indexu strachu. Nevadí, přikoupíme

Pokud se zaměříme na americké akcie, vidíme, že se během letošního roku pohybují v poměrně úzkém pásmu. Například S&P 500 letos zaznamenal pouze dva případy, kdy během jedné seance vzrostl o více než procento.

„Nízká volatilita může být bublinou přehnané jistoty,“ řekl bankéř. „To se však nedozvíme, dokud to sami na vlastní kůže nezjistíme. Mé osobní vyhlídky, na které se ale nikdy nespoléhám, jsou, že se na trzích jen zmateně motáme. Hodně se toho může pokazit, ale základní scénář je stále ten, že se všechno daří.“

Možnost toho, že se něco pokazí. Zůstává stále ve hře. Americké akcie dnes ukončily den smíšenými čísly. S&P klesl o 0,19 %, Dow Jones o 0,1 %, jediný Nasdaq rostl, a to o 0,29 %. Na tu pravou „akci“ si tedy budeme muset ještě počkat. A jakmile k ní dojde, vězte, že jeden sektor se s ní prý popere. Podle Blankfein to budou americké banky, které jsou dle jeho slov překapitalizované.

Finanční krize na příjezdové cestě? Už i Wall Street si jí všimla

Newsletter