Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Šéf IEA: Investice do těžby ropy propadnou nejvíc v historii

AKTUALIZOVÁNO: Celosvětové investice do těžby ropy kvůli propadu cen ropy letos propadnou zhruba o pětinu. To je nejhlubší pokles v celé historii ropného odvětví. Předpovídá jej šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Ceny ropy za poslední rok a čtvrt ztratily více než 50 procent. Ropné firmy pod tlakem propadu cen komodity prudce omezují investice. Klesla totiž návratnost investic do hledání nových zdrojů suroviny a jejich těžby.

„Očekáváme, že v roce 2015 budou globální investice v odvětví těžby ropy o 20 procent nižší než v roce 2014,“ citovala agentura Reuters Birola, který vystoupil na dnešní tiskové konferenci po zasedání ministrů energetiky skupiny G20 v Istanbulu.

Šéf IEA: Ceny ropy zůstanou dlouhodobě u 45 dolarů

Propad cen pod 50 dolarů za barel zasáhl investiční plány velkých ropných společností i nezávislých těžařů. Snížily se investice do dalšího rozvoje starších ropných polí i průzkumu nových zdrojů, což by v příštích letech mělo vést k omezování těžby. Produkce v minulých letech zejména v Severní Americe výrazně rostla díky vzestupu investic, který motivoval prudký nárůst cen v předešlém desetiletí.

V rámci cyklu pohybu cen a investic na trhu s ropou by mělo v příštích letech nastat oživení, někteří analytici ale brzké zotavení cen nečekají. Výzkumná společnost Morningstar minulý týden předpověděla, že trh dosáhne nové rovnováhy nejdříve v roce 2017.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

V samotném dnešním obchodování ceny ropy smazaly úvodní ztráty, které utrpěly po nečekaně špatných údajích z amerického trhu práce, a zakončily den mírným vzestupem. K růstu jim ke konci obchodování dopomohly právě údaje o dalším poklesu počtu nasazených vrtných zařízení v USA. Ceny podpořila zpráva společnosti Baker Hughes o počtu provozovaných vrtných souprav ve Spojených státech. Ten se snížil už pátý týden za sebou a jejich počet klesl o 26, což je nejvýraznější úbytek od dubna.

Dnešní údaje amerického ministerstva práce ukázaly, že američtí zaměstnavatelé v posledních dvou měsících zpomalili tvorbu pracovních míst a v září také v USA klesly mzdy. Údaje podle analytika Chrise Jarvise ze společnosti Caprock Risk Management prakticky znemožnily zvýšení úrokových sazeb v USA ještě v tomto roce a posílily obavy ze zpomalení světové ekonomiky.

Newsletter