Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Šéf IEA: Investice do těžby ropy propadnou nejvíc v historii

AKTUALIZOVÁNO: Celosvětové investice do těžby ropy kvůli propadu cen ropy letos propadnou zhruba o pětinu. To je nejhlubší pokles v celé historii ropného odvětví. Předpovídá jej šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Ceny ropy za poslední rok a čtvrt ztratily více než 50 procent. Ropné firmy pod tlakem propadu cen komodity prudce omezují investice. Klesla totiž návratnost investic do hledání nových zdrojů suroviny a jejich těžby.

„Očekáváme, že v roce 2015 budou globální investice v odvětví těžby ropy o 20 procent nižší než v roce 2014,“ citovala agentura Reuters Birola, který vystoupil na dnešní tiskové konferenci po zasedání ministrů energetiky skupiny G20 v Istanbulu.

Šéf IEA: Ceny ropy zůstanou dlouhodobě u 45 dolarů

Propad cen pod 50 dolarů za barel zasáhl investiční plány velkých ropných společností i nezávislých těžařů. Snížily se investice do dalšího rozvoje starších ropných polí i průzkumu nových zdrojů, což by v příštích letech mělo vést k omezování těžby. Produkce v minulých letech zejména v Severní Americe výrazně rostla díky vzestupu investic, který motivoval prudký nárůst cen v předešlém desetiletí.

V rámci cyklu pohybu cen a investic na trhu s ropou by mělo v příštích letech nastat oživení, někteří analytici ale brzké zotavení cen nečekají. Výzkumná společnost Morningstar minulý týden předpověděla, že trh dosáhne nové rovnováhy nejdříve v roce 2017.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

V samotném dnešním obchodování ceny ropy smazaly úvodní ztráty, které utrpěly po nečekaně špatných údajích z amerického trhu práce, a zakončily den mírným vzestupem. K růstu jim ke konci obchodování dopomohly právě údaje o dalším poklesu počtu nasazených vrtných zařízení v USA. Ceny podpořila zpráva společnosti Baker Hughes o počtu provozovaných vrtných souprav ve Spojených státech. Ten se snížil už pátý týden za sebou a jejich počet klesl o 26, což je nejvýraznější úbytek od dubna.

Dnešní údaje amerického ministerstva práce ukázaly, že američtí zaměstnavatelé v posledních dvou měsících zpomalili tvorbu pracovních míst a v září také v USA klesly mzdy. Údaje podle analytika Chrise Jarvise ze společnosti Caprock Risk Management prakticky znemožnily zvýšení úrokových sazeb v USA ještě v tomto roce a posílily obavy ze zpomalení světové ekonomiky.

Newsletter