Šéf Ifo vyzývá k návratu k drachmě

Řeckým věřitelům nezbývá nic jiného, než se podívat pravdě do očí. Řecko bankrotuje. V tuto chvíli je jediným řešením devalvace, která by obnovila konkurenceschopnost země. Tímto způsobem popsal Hans-Werner Sinn, prezident prestižního ekonomického Ifo institutu, možné východisko ze současné řecké krize.

„Tento fakt musíme jako věřitelé přijmout a podívat se pravdě do očí. Je to jediný způsob, jak ulevit řeckému lidu,“ řekl Sinn v rozhovoru pro server CNBC. Jako jeden z mála ekonomů tak v podstatě poukázal na fakt, že koncepce měnové unie za současných evropských, silně odlišných, hospodářských podmínek prostě nefunguje. Pro Řecko by tak pravděpodobně nejsnazším a nejméně bolestivým způsobem řešení momentální patové situace byl návrat ke svém původní měně, k drachmě.

Pokud by se tak stalo, řecká národní měna by okamžitě oslabila, čímž by napomohla k tolik žádoucímu zvýšení konkurenceschopnosti země. „Došlo by tak například k zastavení předraženého dovozu zemědělských produktů z ostatních zemí eurozóny,“ vysvětlil německý ekonom. Řecké zboží by najednou bylo konkurenceschopnější, export by vzrostl a s ním tedy i řecký domácí produkt.

„Lidé by se jednoduše vrátili k domácímu zboží, například by kupovali produkty z domácích farem. Ve výsledku by pak bylo i víc pracovních míst. Stejně tak by se do země vrátili i turisté. Místo do Turecka by se opět zaměřili na Řecko,“ je přesvědčen Sinn.

V závěru pak prezident Ifo dodal, že odliv řeckého kapitálu do zahraničí je přirozenou reakcí. Lidé se obávají kapitálových kontrol, které by omezily jejich manipulační možnosti s vlastními financemi. Jakmile by se Řecko navrátilo zpět ke své národní měně, vrátila by se i důvěra v řecký finanční systém a s ní i kapitál. První náznak obnovy důvěry by se pravděpodobně dal pozorovat na realitním trhu, kde by lidé využili nízkých cen. To by poté vyvolalo boom ve stavebnictví, který by se postupem času přelil do dalších oblastí, jako je například zpracovatelský průmysl.

Vyřeší restrukturalizace dluhu problémy Řecka?

Blíží se řecký bankrot? Sledujeme

Newsletter