Šéf KB: ČNB nechá korunu po exitu posilovat postupně

Šéf Komerční banky Albert Le Dirac´h nepředpokládá, že Česká národní banka ukončí devizové intervence letos, ale příští rok. ČNB má k dispozici určitě různé scénáře. Řekl to v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN).

Podle šéfa třetí největší tuzemské banky se ČNB může samozřejmě rozhodnout přejít na plný režim plovoucího kurzu a nechat českou měnu volně pohybovat na 27, 26, 25 nebo 24 korunách za euro. Anebo se může rozhodnout pro nějaký přechodný režim intervencí, jinými slovy změní limit 27 korun za euro na jiný limit.

„Já si myslím, že zvolí druhou variantu a nechá korunu posilovat postupně v několika vlnách, v té první ji nechá posílit například na 26 korun a okolo této hladiny se jí bude snažit nějakou dobu držet,“ dodal Le Dirac´h.

Jestli ČNB podle něj hraje jednu roli velmi dobře, tak je to uchovávání tajemství, protože nechce, aby byl někdo schopen odhadnout, že to bude ten a ten den. To by ještě víc zvedlo spekulativní chování. Ti, kteří koruny za eura nakoupili, by se připravili na jejich rychlé překlopení zpátky na eura, čímž by docházelo k prudkým výkyvům kurzu. Tomu se chce každý vyhnout, řekl HN šéf Komerční banky.

Je to politické, a nikoliv ekonomické rozhodnutí, ale když se podíváme na Slovensko, ani tam není všechno černé nebo bílé. Euro prostě má nějaké výhody a také nějaké nevýhody. Například před třemi lety, když se ČNB rozhodla intervenovat k oslabení české koruny, jsem se na to díval velmi pozitivně a bral jsem to jako jeden z nástrojů, kterým může centrální banka bojovat proti deflaci. Přišlo mi to v pořádku.

Newsletter