Šéf T-Mobilu: Propad telekomunikačního trhu se letos zastaví

V letošním roce by se měl zastavit pokles telekomunikačního trhu. Příští rok bude pro výnosy operátorů v mobilních i pevných sítích stabilizační. V rozhovoru s ČTK to dnes uvedl generální ředitel T-Mobilu Milan Vašina.

Minulý rok podle Vašiny například mobilní trh zaznamenal pokles výnosů o devět procent, v letošním prvním pololetí to bylo již jen o dvě procenta. „Je vidět, že zákazníci více využívají neomezené tarify a zejména datové služby. Dochází ke stabilizaci, ne k růstu,“ podotkl. Stabilizační trendy sektoru by podle něj mohla narušit přílišná regulace EU, zejména v oblasti roamingu nebo dat.

Hospodaření T-Mobilu pomohla nedávná akvizice firem T-Systems a GTS, díky kterým letos v pololetí zvýšil meziročně tržby o desetinu na 13,2 miliardy korun. Celkový provozní zisk se zvýšil o 3,5 procenta na 5,3 miliardy Kč. Příští rok operátor nečeká výrazný růst, ale hodlá spíše klást důraz na vyšší efektivitu.

„Pro nás je klíčové, abychom měli možnost dále investovat, a to i formou akvizic nebo nějaké silnější spolupráce,“ dodal. Právě dostatek prostředků na investice je podle Vašiny otázkou zachování úspěšnosti na trhu v příštích letech.

T-Mobile je v současnosti největší mobilní operátor s téměř šesti miliony zákazníků, zároveň je díky akvizici GTS a T-Systems největším provozovatelem datových center a má rovněž zhruba 25 procentní podíl na trhu pevných sítí, což jej řadí na druhé místo za O2.

Společnost O2 zvýšila do září čistý zisk meziročně o 49 procent na 3,73 miliardy korun. Provozní výnosy klesly o 0,3 procenta na 27,7 miliardy korun. Za celý letošní rok operátor očekává provozní zisk EBITDA mezi 9,9 a 10,2 miliardy Kč a čistý zisk mezi 4,85 a 5,2 miliardy Kč. Celkový počet mobilních zákazníků firmě klesl o tři procenta na 4,91 milionu, jejich průměrná útrata však roste.

 

 

Zásadní zprávy z O2 spolu s výsledky za 1-3Q: O2 bude vyplácet celý zisk dividendou a znovu spustí odkup akcií. Jaký je výhled pro hospodaření celého letošního roku?

Posted by Roklen24 on 18. říjen 2015

Newsletter