Šéfa Fortuny Haluzu vystřídá exšéf online kasin Widerstrom

(Aktualizováno 17.9. 8:56) Šéfa sázkové společnosti Fortuna Radima Haluzu by měl na konci září nahradit Per Widerstrom ze skupiny Gala Coral Group.  Vedl online kasina Gala Interactive. Překvapivé oznámení se nejprve v úterý večer na několik minut objevilo na webu firmy, poté bylo staženo, uvedla agentura Reuters. Mluvčí Fortuny Petr Šrain informaci potvrdil ve středu. 

„Přichází ze společnosti Gala Coral Group (výkonný ředitel Gala Interactive), jedné z předních evropských skupiny nabízejících kurzové sázení a hry prostřednictvím internetu i kamenných poboček.  Hlavním úkolem pana Widerstroma je dále rozvíjet úspěšnou strategii více kanálů i ve společnosti Fortuna,“ uvedla firma v oficiálním prohlášení.

Per Widerstrom má silné mezinárodní zkušenosti v řízení společností v oblasti kurzového sázení a her, rychloobrátkového zboží a telekomunikací. Kromě Gala Coral Group, kde řídil její interaktivní business, úspěšně působil jako CEO Expekt.com, mezinárodní společnosti provozující kurzové sázky a hry on-line a zastával topmanažerské posty v globální skupině kurzových sázek a hraní on-line BWIN.PARTY a jako COO skupiny ve firmě PartyGaming. Per má dlouhodobé zkušenosti s trhem ve střední Evropě. V době působení v Expekt.com, BWIN.PARTY, PartyGaming a Telenoru řídil kromě jiného jejich aktivity na Ukrajině, v Polsku, České republice, na Slovensku, ve Slovinsku a v Pobaltí. Per Widerstrom je absolventem London School of Economics a ekonomické univerzity v Goteborgu v oborech financí, obchodního řízení a mezinárodního účetnictví.

„Jsem velmi potěšen, že se mohu připojit do týmu Fortuny. Fortuna Entertainment Group má velmi dobré postavení se stát jednoznačným lídrem na regulovaném trhu kurzového sázení a her ve střední Evropě prostřednictvím důvěryhodné a atraktivní obchodní značky u více kanálů.  Jsem rád, že mám tu příležitost řídit skupinu Fortuna v této zajímavé době“, řekl Per Widerstrom.

Fortuna Entertainment Group je největším středoevropským provozovatelem kurzových sázek. S akciemi firmy se obchoduje na pražské a varšavské burze, majoritním vlastníkem je finanční skupina Penta. Loni Fortuna hospodařila s čistým ziskem 15,6 milionu eur, což představuje meziroční nárůst o 26,4 procenta. Celková výše přijatých sázek loni meziročně vzrostla o 21,2 procenta na 567,2 milionu eur.

„Fortuna je ve velmi dobré finanční kondici a získala si vysokou důvěru a kredit u svých investorů. Ve Fortuně jsem strávil tři úspěšné a zajímavé roky a přeji společnosti i jejímu novému vedení mnoho úspěchů“, řekl Radim Haluza. 

Radim Haluza (39) absolvoval VŠE, Fortunu vede od července 2012, předtím působil řadu let ve skupině Penta. Začínal tam jako finanční kontrolor, byl finančním manažerem, později se stal generálním ředitelem maloobchodního řetězce Žabka, který Penta v roce 2011 prodala společnosti Tesco. Podílel se již na akvizici Fortuny od původních majitelů kolem Horáčka, do loterijní společnosti nastoupil v květnu 2011.

Fortuna vznikla krátce po listopadu 1989, první pobočka sázkové firmy byla otevřena v květnu 1990. Kromě České republiky působí skupina Fortuna Entertainment Group také na Slovensku, v Polsku a Maďarsku, označuje se za největšího středoevropského provozovatele kurzových sázek. Na českém trhu je v kurzových sázkách podle dostupných údajů dlouhodobě dvojkou za vedoucím Tipsportem (měřeno tržbami), podniká i v číselných loteriích.

Firmu založila čtveřice společníků, mezi nimiž byl i textař Michal Horáček. Od roku 2005 je majoritním vlastníkem Fortuny investiční skupina Penta, která ve stejném roce získala i polskou sázkovou kancelář Profesional. Už od začátku 90. let podnikala Fortuna i na Slovensku. V roce 2009 pak vznikla současná Fortuna Entertainment Group, jež v říjnu vstoupila na pražskou a varšavskou burzu.

Kromě kurzových sázek se Fortuna v České repulice v menší míře zaměřuje i na stírací losy a na číselné loterie. V posledně jmenované oblasti se pokusila získat výraznější postavení před třemi lety, když se ocitla v potížích Sazka. Podobný záměr ve stejné době měl i Tipsport, ani jedné z firem se ale nepodařilo zaujmout na trhu loterií výraznější místo. Číselným loteriím tak stále dominuje Sazka, která drží přes 95 procent trhu.

Koncem srpna Fortuna oznámila, že podezřívá konkurenční Sazku z nekalých praktik právě v oblasti loterií. Zástupci Sazky údajně nevybíravě tlačí na prodejce k vypovězení smluv s Fortunou, která proto zvažuje právní kroky. Mluvčí Sazky Václav Friedmann ovšem nařčení rázně odmítl a prohlášení zástupců Fortuny označil za napadání konkurence.

Newsletter