Šéfka ECB nakopla euro. Pomohl komentář k oživení a kurzu

Christine Lagarde - Treffen der Bundeskanzlerin mit den Vorsitzenden internationaler Wirtschafts- und Finanzorganisationen, Bundeskanzleramt, 11. Maerz 2015, Berlin.

Není tomu tak dávno, kdy hlavní ekonom Evropské centrální banky Philip Lane oslabil euro svou slovní intervencí. Společná evropská měna tehdy krátce oslabila pod hranici 1,1800 EURUSD, od té doby však opět posiluje. K dalším ziskům eura proti dolaru pomohl výstup z dnešního zasedání Rady guvernérů ECB, zejména komentáře k ekonomické obnově a k (ne)potřebě reagovat na hodnoty kurzu z hlediska dopadů na tempo růstu cen.

ECB na zářijovém zasedání rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny. Stejně tomu bylo u programů nákupů aktiv, kde, soudě dle rétoriky guvernérky Lagardeové, stále hraje klíčovou roli pandemický program PEPP v objemu 1,35 bilionu euro a s naplánovanou délkou trvání minimálně do konce června 2021. Nadto guvernérka ECB uvedla, že očekává využití celé obálky tohoto podpůrného balíčku.

První výkop eurových zisků přišel, když Lagardeová v rámci úvodní řeči zmínila, že data zveřejněná od červencového zasedání naznačují silnou a širokou obnovu ekonomické aktivity, která je v souladu s předchozím očekáváním. Stále však platí, že se ekonomická aktivita nachází výrazně pod úrovněmi před vypuknutím pandemie koronaviru, která zůstává hlavním rizikovým faktorem ovlivňujícím další ekonomický vývoj. I z toho důvodu je potřeba udržet aktuální akomodativní charakter evropské měnové politiky, přičemž, bude-li potřeba, Rada guvernérů přizpůsobí využívané nástroje, aby bylo dosaženo nastaveného symetrického cíle.

V souladu s pozorovanou obnovou je revidovaný výhled evropského růstu. Pro rok 2020 byl odhad HDP vylepšen z -8,7 % na -8 %. Pro rok 2021 a 2022 pak následně mírně snížen z 5,2 % na 5 %, resp. 3,3 % na 3,2 %.

Co se týče inflace, nová prognóza přinesla pouze jednu změnu, a to navýšení výhledu pro rok 2021 z 0,8 % na 1 %. V roce 2020 zůstává výhled na 0,3 %, pro 2022 pak na 1,3 %. Z krátkodobého hlediska platí, že inflační tlaky zůstanou utlumené vinou slabé poptávky, slabých mzdových tlaků a posílení kurzu eura.

Právě vývoj společné evropské měny byl vzhledem k nedávné slovní intervence hlavního ekonoma ECB ostře sledovanou proměnnou. Jak uvedla guvernérka Lagardeová, Rada ECB na dnešním zasedání probírala posilování eura. Sice platí, že centrální banka kurz necílí, ale i tak jej sleduje ve vztahu k střednědobé inflaci. Světlo světa v tu dobu spatřilo i vyjádření, že momentálně není potřeba přehnaně reagovat na hodnoty eura, což zafungovalo jako další podpora eurových zisků.

Z našeho pohledu však trh přeceňuje toto vyjádření, zejména v souvislosti s onou střednědobou inflací, která bude ovlivněna opětovně sílícím kurzem. ECB potřebuje slabší euro, čemuž dnešní zasedání příliš nepomohlo. Proto věříme, že bychom se v dohledné době mohli opět dočkat komentářů k vývoji společné měny, které by měly zafungovat jako pomyslný ziskový strop. Načasování případných vyjádření lze spojit, minimálně z našeho pohledu, s možným přibližováním se k hranici 1,2000 dolaru za euro.

Newsletter