Šéfka Fedu dál žádá o trpělivost pro „pár dalších měsíců“

(Aktualizováno 17:07) Termín „patient“, který šéfka Fedu poprvé použila 17. prosince a jímž nepřímo žádala trhy o „trpělivost“ ve vyčkávání prvního zvýšení úrokových sazeb, dnes Janet Yellenová oprášila ve svém o nic méně sledovaném projevu před bankovním výborem Kongresu. Naznačila jím, že růst klíčových sazeb není otázkou „několika dalších“ jednání centrální banky.

Dolar se slovy Yellenové chvilkově posílil vůči dolaru až pod 1,13 EURUSD, kde stanovil svůj denní vrchol na 1,1289, bleskově se ale vrátil zpět a pro změnu posouvá denní maximum na 1,1355. Wall Street po vlažném úvodu připisuje mírné zisky.

Trh práce má ještě rezervy

Vyznění dnešních slov první ženy Fedu je jednoznačně holubičí. Trh práce, který je jednou z hlavních přísad mixu měnově-politických rozhodnutí, má stále prostor pro zlepšení. Přes jeho pokračující zotavování, růst cen i mezd zůstává příliš slabý. Fed se potřebuje ujistit, že se inflace přiblíží 2% cíli, řekla Yellenová. „Příliš mnoho Američanů zůstává bez práce, růst mezd je stále chabý a inflace zůstává s odstupem pod naším dlouhodobým cílem…,“ zazněly hlavní argumenty šéfky Fedu.

Fed nespěchá s KDY. Víc ho pálí JAK

Osvětlit holubičí tón projevu může věta, že „růst sazeb není v krátkodobém horizontu zaručen“. Trhy sice podle šéfky Fedu mohou počítat s tím, že skutečnému prvnímu zvýšení sazeb bude předcházet změna výhledu (rozumějme rétoriky), neznamená to ovšem, že lze počítat s jakýmkoli časovým rozvrhem pro utahování měnové politiky. „Úpravu výhledu je třeba chápat jako signál, že měnový výbor vnímá podmínky lepší do té míry, aby se otevřel prostor pro příslib zásadního kroku na jakémkoli z dalších zasedání…,“ uvedla velmi zaobaleně Yellenová. Měnový výbor Fedu, FOMC se schází 8krát do roka.

Levná ropa pomůže

Měnový výbor očekává v krátkodobém horizontu ještě pokles tempa růstu cen, před obratem k postupnému růstu k cíli 2 procent ve střednědobém horizontu, kdy se projeví další zlepšení na trhu práce a nepřímé dopady nižších cen energií. Od těch si Yellenová slibuje pozitivní impuls pro ekonomiku.

Očekávání trhu ohledně termínu prvního zvýšení sazeb se s mírnící se rétorikou Fedu přirozeně posouvá dál v čase. Zatímco před zveřejněním zápisu z ledového jednání, podle něhož centrální bankéři necítí takový tlak na spěšné zvyšování sazeb, byla podle průzkumu trhu (Bloomberg) pravděpodobnost takového kroku v letošním červnu zhruba 25 procent, nyní je to zhruba 19 procent. 

Čím by dnes šéfka Fedu překvapila Wall Street?

Rizika ze zahraničí

Lepšící se kondici americké ekonomiky Fed „uznal“ ukončením programu nákupu dluhopisů loni v říjnu, prvním krokem v procesu utahování měnové politiky. Od července do ledna vzniklo v zemi přes 1,9 milionu nových pracovních míst (mimo zemědělství) a míra nezaměstnanosti klesla na 5,7 procenta. Americká ekonomika loni vykázala celoroční růst 2,4 procenta, nejsilnější za čtyři roky.

Yellenová dnes poukázala na možná rizika plynoucí ze zahraničí, konkrétně slabšího růstu dalších vyspělých ekonomik a změn v měnové politice. Navzdory mírnému zotavení ve druhém pololetí loňského roku, „ostatní země čelí řadě problémů, které mohou omezit hospodářskou aktivitu“, přičemž mimo jiné odkázala na možné zpomalení v Číně, která se snaží zbavit závislosti na exportu.

Newsletter