Šéfka Fedu Janet Yellenová dnes slaví 70. Fidel Castro 90

V newyorském Brooklynu se v rodině lékaře a učitelky 13. srpna 1946 narodila ekonomka Janet Yellenová, která od února 2014 stojí v čele americké centrální banky. Předtím, než usedla do křesla guvernérky Federálního rezervního systému (Fed), působila v této instituci jako zástupkyně bývalého šéfa Bena Bernankeho.

Rozhodnutí Fedu se blíží. O čem Yellenová a spol. přemýšlí ?

Yellenová byla mimo jiné spolutvůrkyní programů Fedu, které byly Fedem spuštěny pro oživení ekonomiky USA po vypuknutí krize v roce 2008. Zastánkyně uvolněné měnové politiky vystudovala ekonomii na Brownově univerzitě (1967), o čtyři roky později získala doktorát na slavné Yaleově univerzitě. Kariéru zahájila začátkem 70. let jako asistentka na Harvardově univerzitě, později učila na prestižní London School of Economics nebo Kalifornské univerzitě. Mezi roky 1994 až 1997 zasedala v Radě guvernérů Fedu, poté byla dva roky předsedkyní rady ekonomických poradců v Bílém domě za vlády Billa Clintona.

Yellenová: Brexit by měl výrazný dopad na ekonomiku

Ve finančním světě patří Yellenová mezi holubice, tedy centrální bankéře, kteří měnovou politikou podporují hospodářský růst a tvorbu pracovních míst i za cenu, že tím přechodně zvýší inflaci. Někteří ekonomové ovšem Yellenové vyčítají, že rizika spojená právě s růstem cenové hladiny podceňuje.

Yellenová je vdaná za George Akerlofa. Ten získal v roce 2001 Nobelovu cenu za ekonomii a jenž tehdy řekl, že se o ocenění zasloužila i jeho žena. Syn Robert je profesorem ekonomie na univerzitě.

O 20 let více než Yellenové je rovněž dnes kubánskému vůdci Fidelu Castrovi. Kubánský výrobce doutníků José Castelar Cairo u příležitosti 90. narozenin komunistického vůdce umotal 90 metrů dlouhý doutník. Pokud se Cairovo prohlášení potvrdí, půjde o nejdelší doutník na světě. Předchozích pět rekordů držel rovněž on. Informovala o tom dnes agentura AFP.

„Chci tento doutník věnovat milovanému vůdci Fidelu Castrovi,“ prohlásil Cairo. Castro byl v minulosti často vídán, jak kouří doutník, v roce 1985 ale s kouřením přestal.

Cairo, lépe známý pod jménem Cueto, doposud držel světový primát s doutníkem dlouhým 82 metrů a je zapsán v Guinnessově knize rekordů. Ubalit nový mistrovský kousek trvalo Cairovi deset dní. Pracoval ve staré pevnosti z koloniální éry v Havaně a pomáhalo mu několik asistentů.

„Nejlepší tabák na světě je kubánský, takže si myslím, že by Kuba měla držet rekord v délce doutníku,“ prohlásil o dva roky starší než Yellenová Cairo, který se balit doutníky naučil v pěti letech.

Doutníky patří k hlavním vývozním artiklům Kuby. Ostrov za ně loni utržil 428 milionů dolarů.

Newsletter