Šéfka Fedu popohnala dolar pod 1,1000 k euru. Čím?

Americká centrální banka Fed zvedne sazby v letošním roce, pokud se ekonomika bude vyvíjet zhruba tak, jak předpovídají projekce Fedu. Letošní růst sazeb je předpokladem modelu Fedu, ne vysloveným závazkem Fedu, zdůraznila ve svém dnešním vystoupení šéfka americké centrální banky Janet Yellenová.  Uvedla také, že nepokládá za příliš důležité, kdy Fed zvedne sazby poprvé, ale jakým tempem je bude zvyšovat následně.

Problémy v zahraničí, například krize v Řecku či propad akciových trhů v Číně, by podle Yellenové neměly narušit příznivý vývoj ekonomiky Spojených států.  „Pokud se bude ekonomika vyvíjet podle našeho očekávání, budou hospodářské podmínky v určité fázi letošního roku vhodné ke zvýšení úrokových sazeb,“ uvedla Yellenová v projevu připraveném pro výbor Sněmovny reprezentantů pro finanční služby.

Hlavní měnový pár EURUSD se po slovech Yellenové dostal výrazněji pod úroveň 1,1000. Pomohly mu ale také americké průmyslové ceny za červen. Ty rostly o 0,3 % proti očekávání 0,2 %. Podle Yellenové je zvýšení sazeb do konce roku namístě, neboť vidí pozitivní vývoj v oblasti tvorby pracovních míst a ekonomiky celkově. Koruna k dolaru oslabuje o půl procenta na 24,70 USDCZK.

Yellenová: Sazby Fed zvýší zřejmě letos, výhled je ale nejistý

„Dolar proti euru aktuálně posiluje o 0,5 % na 1,0950, což opět nahrává do scénáře většiny stratégů, kteří ve svých prognózách stále uvažují paritou na euru vůči americkému dolaru. Koruna dnes mírně oslabuje a vzdaluje se úrovním 27,05 za euro, které již „zaváněly“ hrozbou intervence ze strany ČNB. Aktuálně se kurz  EURCZK pohybuje okolo 27,08 EURCZK,“ shrnul aktuální vývoj na měnovém trhu Ronald Schubert, Head of Sales&Trading obchodníka s cennými papíry Roklen360.

Na červnovém zasedání centrální banka naznačila, že díky dostatečně silnému zotavování ekonomiky ze zimního útlumu je pravděpodobné, že začne úroky zvyšovat ještě letos. Sázky trhů se od září či října posouvaly v uplynulých týdnech spíše do závěru roku 2015, v červenci se ale odhady posouvají zpět do podzimu. Návrat k normalizaci měnové politiky Yellenová podmínila dalším zlepšením podmínek na trhu práce a jasnými známkami růstu inflace.

Podle Yellenové sice zatím situace na trhu práce neodpovídá plné zaměstnanosti, měla by se však dál postupně zlepšovat. Šéfka Fedu rovněž předpokládá, že meziroční míra inflace se začne přibližovat dvouprocentnímu cíli centrální banky.

Newsletter