Šéfka Fedu se těší na vyšší úroky. Wall Street propadla

Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová se „těší“ na zvýšení úrokových sazeb z nynějších minim těsně nad nulou. Bude to podle ní doklad plného oživení americké ekonomiky z poslední „velké recese“. Yellenová to dnes uvedla ve svém vystoupení v Ekonomickém klubu ve Washingtonu. Nenaznačila ale, zda k tomuto kroku Fed přistoupí už na zasedání v polovině prosince. Wall Street dnes citelně oslabila. Širší index amerických akcií S&P 500 odepsal přes procento, DJIA 0,9 procenta, Nasdaq 0,6 %. Trh tížila skrze ropné tituly klesající cena komodity v reakci na slova z Fedu.

Ekonomika Spojených států na podzim pokračovala v mírném růstu a na trhu práce se navíc objevily známky výraznějšího tlaku na zvyšování mezd, vyplynulo z dnes zveřejněné pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha. 

Zaměstnavatelé podle zprávy mají čím dál větší problémy s obsazováním volných pracovních míst. Ve většině regionů se zatím nedostatek pracovních sil, který tlačí firmy ke zvyšování mezd, týká pouze kvalifikovaných pracovníků. Některé regiony už ale registrují širší tlak na růst mezd, uvedl Fed.

Spotřebitelské výdaje, které v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity, se podle centrální banky zvyšovaly téměř ve všech regionech. Export však pokračoval v poklesu kvůli silnému dolaru, nízkým cenám komodit a slabé světové poptávce.

Zpráva, která pokrývá období od začátku října do poloviny listopadu, bude jedním ze základů pro jednání měnového výboru Fedu na jeho příštím zasedání. To se bude konat 15. a 16. prosince. Všeobecně se předpokládá, že Fed na tomto zasedání přikročí k prvním zvýšení úrokových sazeb za téměř deset let.

Růst počtu pracovních míst do října podle Yellenové ukazuje na ozdravování trhu práce. Negativní faktory ze zahraničí začaly od léta slábnout a příští rok by se měly podstatně zmírnit, uvedla.

„Až začne (měnový) výbor (centrální banky) normalizovat svou měnovou politiku, bude to svědčit o tom, jak daleko naše ekonomika došla. V tomto smyslu to bude den, na který bychom se měli všichni těšit,“ řekla podle agentury Reuters Yellenová.

Načasování prvního zvýšení klíčových krátkodobých úroků za téměř deset let ale podle šéfky Fedu nebude tak důležité jako další postup. Ten by měl být podle Yellenové umírněný a postupný. „Náhlé a výrazné zpřísnění (měnové politiky) by narušilo finanční trhy a možná i nezáměrně srazilo ekonomiku do recese,“ dodala.

Většina členů měnového výboru Fedu se na svém posledním zasedání koncem října postavila za případné zvýšení úrokových sazeb na prosincovém zasedání. Fed nechal v říjnu základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu, kde je od konce roku 2008, tedy od finanční krize. Jeho měnový výbor nechal otevřené dveře pro zvýšení úroků ještě v tomto roce. Podmínil to ale dalším zlepšováním trhu práce a jasnými známkami zvyšování nynější nízké inflace.

Newsletter