Šéfka Fedu Yellenová: Moment zvýšení sazeb se přiblížil

AKTUALIZOVÁNO – Podmínky pro růst úrokových sazeb se v posledních měsících zlepšily. Řekla to dnes šéfka Fedu Janet Yellenová na každoročním setkání světových centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole. Kdy se dá zvýšení úroků očekávat, ale Yellenová nenaznačila. Vyjádřila také optimismus ohledně vývoje ekonomiky.

„Ve světle pokračujícího solidního výkonu trhu práce a našeho výhledu ekonomické aktivity a inflace se domnívám, že důvody ke zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech v posledních měsících zesílily,“ řekla dnes v očekávaném vystoupení šéfka Fedu.

Americký dolar po skokovém posílení pod 1,1250 EURUSD oslabuje až přes hranici 1,1340 EURUSD. Pozitivně reagují americké akcie a zlato.

Americká ekonomika podle Yellenové dál expanduje a dosáhla maximální zaměstnanosti. Její růst je dostatečný ke zlepšení situace na trhu práce.

Yellenová uvedla, že čeká zrychlení inflace k dvouprocentnímu cíli Fedu během několika příštích let. Hospodářská aktivita podle ní pokračuje v expanzi. Nahoru ji táhne solidní růste výdajů domácností.

Fed nechal na svém posledním zasedání, které se konalo 26. a 27. července, svou základní úrokovou sazbu v pásmu 0,25 až 0,50 procenta. Uvedl však, že krátkodobá rizika pro hospodářský výhled USA se zmírnila.

Yellenová potvrdí rozčarovaný Fed. Na růst sazeb nesázejte

Fed loni v prosinci poprvé po téměř deseti letech přikročil ke zvýšení základní úrokové sazby. Z rekordního minima nula až 0,25 procenta, na kterém ji v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držel od konce roku 2008, ji posunul o čtvrt procentního bodu. Další zvyšování úroků centrální banku donutily odložit obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Newsletter