Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Šéfka Fedu: Zajímat nás musí pracovní místa před finanční stabilitou

Americká centrální banka (Fed) by neměla začít zvyšovat své rekordně nízké úrokové sazby jen proto, aby snížila rizika destabilizace finančního systému. Řekla to dnes šéfka Fedu Janet Yellenová. Měnová politika na něco takového vhodné nástroje nemá a prevence finančních rizik je primárně úkolem vládní regulace, řekla Yellenová na konferenci organizované Mezinárodním měnovým fondem.

Podle Yellenové Fed musí ve své politice sledovat zejména cíl pracovních míst, až pak otázku finanční stability, která je především věcí správně nastavené a fungující regulace.

Hlasy jestřábů sílí: Fed zadělává na další krizi

Ekonomové i někteří konzervativní činitelé Fedu varují před prodlužováním nestandardně podpůrné měnové politiky a mimořádně nízkých úroků. Poukazují na to, že to už začíná vyvolávat další bublinu na finančních trzích podobnou té, která vedla k poslední finanční krizi let 2007-09. Fed podle některých z nich k minulé krizi významně přispěl tím, že držel úroky příliš dlouho na příliš nízké úrovni.

Podle Yellenové je sice zvýšené zaměření na finanční stabilitu správné, měnová politika však může s takovými riziky bojovat jen velmi zřídka. „Potenciální náklady takových zásahů budou pravděpodobně příliš vysoké na to, aby se rizika pro finanční stabilitu stala ústředním tématem diskusí o měnové politice,“ uvedla Yellenová.

Fed poslal trhy na nová maxima. Nákupy omezil o 10 miliard dolarů, ekonomice přes horší výhled věří

Šéfka Fedu připustila, že v určitých oblastech finančního systému je patrné zvýšené riskování, to ale podle ní může řešit zvýšené využívání regulačních nástrojů. „V současnosti nevidím potřebu, aby se měnová politika odchylovala od primárního zaměření na dosažení cenové stability a maximální zaměstnanost,“ řekla.

Fed stále ještě podporuje ekonomiku nákupy dluhopisů, které ale od konce loňského roku postupně omezuje. Základní úrokovou sazbu drží Fed od konce roku 2008 stále na prakticky nulové úrovni a většina ekonomů si myslí, že k prvnímu zvýšení Fed sáhne nejdříve za rok.

Fisher: Kvantitativní uvolňování Fedu by mělo skončit v říjnu

Newsletter