Německé výnosy klesají, euro proti dolaru oslabuje. Pár testuje hranici 1,1700 EURUSD. Z měn regionu je ve ztrátě pouze forint. Koruna krátce prolomila úroveň 25,40 za euro, poté však část zisků odevzdala.

Šéfka MMF: Bez odpisu dluhu není řešení

Jedině restrukturalizace řeckého dluhu může nastolit cestu, která bude udržitelným řešením dluhové krize Helénské republiky. Řekla to dnes předsedkyně Mezinárodního měnového fondu Christine Lagarde. Jinými slovy tak vzkazuje: „Bez odpisu dluhu to nepůjde.“

Možností tzv. odpisu dluhu přitom podle šéfky MMF není pouze nabízející se varianta odpuštění (části) dluhu, ale také prodloužení splatnosti či snížení úroků, které ale musí nezbytně doprovázet zásadní vládní reformy fiskálního systému.

Lagarde očekává, že diskuze o v pořadí třetím záchranném balíku Řecku, která by se měla otevřít po schválení německými zákonodárci (dnes), bude trvat nejméně čtyři týdny. Stejně jako Ewald Nowotny, rakouský zástupce ECB, si není zcela jistá, že řecké banky v pondělí po třech týdnech znovu otevřou, pokládá to nicméně za „pravděpodobné“.

Plán pro Atény potrvá týdny, banky v pondělí otevřít nemusí

Dohoda mezi evropskými partnery zahrnuje „princip“ dluhové úlevy, aniž by stanovovala podmínky či konkrétní částku, řekla Lagarde s tím, že v současné chvíli ani není možné potřebné ponížení řeckého dluhu vůči zahraničním věřitelům kvantifikovat.

MMF je připraven se na pomoci Řecku podílet, pokud bude program kompletní, tedy pokud zemi opět postaví na nohy, učiní její dluh udržitelným a otevře zemi opět přístup na finanční trhy. „Kompletní program pomoci má dvě části – jednu řeckou, která s sebou nese hlubokou reformu řecké ekonomiky. To znamená udržení rozpočtu ve stavu, který je zdravý a poskytne zemi důvěryhodnost; ta druhá část je věřitelská, která s sebou nese poskytnutí financí a restrukturalizaci dluhu ke zmírnění zátěže,“ vysvětlila Lagardeová.

Newsletter