Šéfka MMF k Řecku: Pokud nesplatí v červnu, bude bankrot

Pokud Řecko do konce června nepošle Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) dlužné peníze, bude to znamenat jeho „default“, tedy stav, kdy neuhradilo splatný dluh. Žádná dodatečná lhůta ani jiná možnost odkladu neexistuje, řekla dnes šéfka měnového fondu Christine Lagardeová v Lucemburku, kam přijela na setkání s ministry financí eurozóny.     

„Bude (Řecko) 1. července v defaultu, budou to nedoplatky vůči MMF, pevně ale doufám, že k tomu nedojde,“ řekla Lagardeová novinářům po schůzce s lucemburským ministrem financí. „Neexistuje žádná dodatečná lhůta nebo dvouměsíční odklad, jak tu a tam (v médiích) vidím,“ citovala šéfku MMF agentura Reuters.     

Řecko mělo už 5. června splatit MMF 300 milionů eur, ale aby získalo čas na sjednání dohody s věřiteli, rozhodlo se sloučit všechny červnové splátky vůči fondu do jedné. Do 30. června tak má poslat na účet MMF zhruba 1,6 miliardy eur (43,6 miliardy Kč). MMF tento postup umožňuje, je ale velmi vzácný. Řecký premiér Alexis Tsipras dal tento týden najevo, že pokud se Řecku nepodaří uzavřít včas novou dohodu o finanční pomoci s mezinárodními věřiteli, Atény dluh MMF neuhradí.     

Tsipras: Dohoda? Jen za odpis dluhu

Tsipras: Počkáme, až věřitelé přijdou k rozumu

Pokud bude Řecko považováno za zemi ve stavu „defaultu“, zřejmě to ovlivní rozhodování Evropské centrální banky (ECB), což bude pro Řecko klíčové. Řecké banky jsou zcela závislé na programu nouzového financování (ELA), který kontroluje právě ECB.     

Za klíč k uzavření dohody mezi Aténami a mezinárodními věřiteli, k nimž patří i MMF, označila šéfka fondu reformu řeckého důchodového systému. „Není to otázka snižování nízkých penzí, ale jde o to, aby bylo financování penzí udržitelné,“ uvedla. To, že na důchody jde v Řecku přes 16 procent ročního výkonu ekonomiky, je podle ní „mnohem více než takřka všude jinde“.     

Euroskupina, tedy ministři financí zemí eurozóny, dnes bude v Lucemburku jednat o problému Řecka, žádný průlom se ale nečeká, protože jednání mezi Aténami a trojicí věřitelských institucí se minulý týden zadrhla. Řecko se potřebuje s MMF, Evropskou komisí a ECB dohodnout na podmínkách, za nichž může dostat zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z dříve dohodnutého záchranného programu. Pak tuto dohodu musí podpořit i ministři financí eurozóny.    

Původně se čekalo, že ministři budou moci právě dnes dohodu potvrdit. Prodloužený program vyprší s koncem tohoto měsíce a bez peněz z něj Řecku akutně hrozí, že v příštích dnech a týdnech nedodrží své závazky vůči MMF a ECB, a výrazně se tak přiblíží státnímu bankrotu. 

Británie a Irsko chystají krizové plány pro bankrot Řecka

Newsletter