„Sejdeme se u Ústavního soudu“. Dnes EET neprošla

Sněmovna zahájila schůzi ke schvalování elektronické evidence tržeb. Koaliční poslanci dnes schválili její program navzdory výtkám pravicové opozice o protiústavnosti jejich postupu. Dolní komora si totiž před tím odhlasovala, že o programu rozhodne v 11:00. Poslanci s přednostním právem přišli o možnost o něm dál debatovat.

Na mimořádné schůzi, kterou nechala svolat k evidenci tržeb skupina koaličních poslanců, sice nelze měnit navržený program, poslanci s přednostním právem ve vystupování o něm ale mohou debatovat ještě před jeho schvalováním. Vedle Faltýnka a Kalouska toho využil i předseda poslanců TOP 09 František Laudát, který ohlásil asi hodinový komentář k dopadům zákona, jak jsou v důvodové zprávě. Sledujeme.

Sněmovna schvaluje EET – sledujeme
14:40 Obstrukce u schvalování Elektronické evidence tržeb budou pokračovat příští pátek. Sněmovna schválila Hamáčkům návrh na přerušení.
14:19 Pokračování schvalování se přesouvá na příští pátek. Poslanci odhlasovali přerušení schůze navržené Janem Hamáčkem
13:50  Miroslavu Kalouskovi se nepodařilo prosadit jím navrhované  přerušení schůze do 3. září příštího roku. Umlčel ho předseda Sněmovny Jan Hamáček, který Kalouska upozornil, že přerušení schůze může navrhnout jen předseda klubu. 
13:30 Sněmovna projednává EET, stále hovoří lídr TOP09 Miroslav Kalousek.
12:53 Zatím dvakrát se předseda TOP 09 neúspěšně pokusil odročit nynější schůzi do září příštího roku. „Byl to poctivý pokus, snad příště dosáhneme lepšího skóre,“ komentoval první hlasování, v němž jeho návrh podpořilo 23 ze 124 přítomných poslanců. Podruhé to bylo 15 ze 102 poslanců. „Trend je zjevně klesající. Pokud by někdo chtěl obědvat, slibuju, že do 13:00 to neudělám,“ poznamenal Kalousek.

12:24 Průzkum ČRo k EET
 

12:06 I po schválení programu schůze pokračovala pravice v předem ohlášených obstrukcích. Kalousek momentálně čte projevy premiéra Bohuslava Sobotky a ministra vnitra Milana Chovance (oba ČSSD) z loňského prosince, kdy Sněmovna mimořádně jednala o výbuších muničních skladů u Vrbětic na Zlínsku.
 

12:05 Poslanci pravice bouchali při hlasování o programu do lavic, většina z nich byla z hlasovacího zařízení odhlášena. Předseda ODS Petr Fiala následně řekl, že to, co koalice schválila, je v naprostém rozporu s jednacím řádem. Také šéf TOP 09 Miroslav Kalousek si postěžoval na to, že byla podle něj zkrácena jeho práva, když chtěl Sněmovnu přesvědčit o tom, aby program schůze neschválila.
 

12:02 Návrh na pevný čas hlasování o programu schůze navrhl předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek s odvoláním na dřívější usnesení dolní komory, kterým podrobněji upravuje svůj chod. Podle místopředsedy frakce ODS Marka Bendy se toto usnesení týká jiné věci. „Buďte na to opatrní, sejdeme se u Ústavního soudu,“ varoval. Sněmovna ale zamítla Bendovu námitku proti tomuto postupu a Faltýnkův návrh odhlasovala.
11:57 Když nadešel čas hlasování, mluvil k poslancům od řečniště Fiala. Dostal se do sporu s předsedající Jaroslavou Jermanovou (ANO), která mu oznámila, že je nucena jeho příspěvek přerušit. „Musím konstatovat, že s vaším rozhodnutím naprosto nesouhlasím,“ uvedl předseda ODS. „Vy jste povinna nechat mě domluvit,“ pokračoval, když mu to Jermanová nechtěla umožnit. Prosadila svou a Sněmovna o programu hlasovala.
Debata o návrhu programu schůze trvala asi dvě hodiny. Většinu času mluvil šéf poslanců TOP 09 František Laudát, který komentoval část zdůvodnění vládního návrhu na zavedení evidence tržeb. Chtěl prý koalici vysvětlit, že evidence rozvrátí podnikání, aby následně nemohla říkat, že o takových dopadech nevěděla. Laudát například upozornil na to, že se v materiálu píše i o „činnosti domácností produkujících blíže neurčené výrobky a služby pro vlastní potřebu“. „Když babička uplete pro vnoučka čepičku, měla by nahlásit produkci a být zdaněna,“ komentoval to Laudát.
Při vystoupení si stěžoval také na to, že někteří poslanci ANO chodili k řečništi a postávali tam. Když se přiblížil Martin Komárek (ANO) s cílem si Laudáta vyfotografovat, poslanec TOP 09 poznamenal, že v minulém volebním období totéž dělal poslanec, o jehož IQ panovaly pochyby.Faltýnek podotkl, že nynější schůze je už čtvrtá, na niž je schvalování evidence tržeb zařazeno. Evidence podle něho především narovná podnikatelské prostředí a umožní vybírat daně od firem, které se snaží daňové povinnosti vyhnout. Státu přinese zákon miliardy korun, které může použít například na školství, zdravotnictví nebo i na splácení dluhu, uvedl Faltýnek. Kdo podle něho evidenci tržeb odmítá, podporuje okrádání státu.
„Když to zůstane na Balkáně, bude to stačit. V České republice to nepotřebujeme,“ prohlásil naopak Kalousek v souvislosti s tím, že podobný systém byl zaveden v Chorvatsku a ministr financí Andrej Babiš (ANO) se na něj často odvolává. „Chorvatsko díky balkánské novince nevybralo kunu navíc,“ řekl Kalousek. Podle něho tam naopak skončilo kvůli evidenci tržeb asi 25.000 živností. Navíc se ukázalo, že náklady na zavedení evidence tržeb a na její roční provoz kabinet podhodnotil, uvedl Kalousek. Jde podle něho o „balkánský supertunel na daňového poplatníka“.
Na řádné schůzi před dvěma týdny stačila poslancům TOP 09 a ODS k odkladu zahájení debaty v závěrečném schvalování evidence tržeb pravidelná diskuse o úpravách jednání. Navrhli v ní desítky změn a k ničemu jinému se Sněmovna už nedostala.

Newsletter