Selhání OPEC = ropa za 40 USD

Členské země OPEC se na svém neoficiálním setkání v Alžírsku dohodly na zmrazení těžby ropy. Vývoj posledních dní však naznačuje, že toto ujednání s velkou pravděpodobností neskončí, jak původně mělo. Pokud se tak opravdu stane, ceny ropy by podle banky Goldman Sachs mohly spadnout až na 40 dolarů za barel.

„Evidentně nedostatečný pokrok v implementaci ropných produkčních kvót a množící se neshody mez členy OPEC přispívají k intenzivnímu poklesu pravděpodobnosti potvrzení dohody z Alžírska,“ přepisuje agentura Bloomberg slova analytického týmu Goldman Sachs. Oficiální setkání skupiny největších těžařů proběhne 30. listopadu, přičemž místo konání bude jako již tradičně Vídeň.

Tolik spekulovaná dohoda o zmrazení těžby vůbec poprvé za posledních osm let by měla zahrnovat vyjma členů OPEC i nečleny, a to především například Rusko. Dosavadní vývoj směrem k úspěchu však postrádá jakýkoliv katalyzátor, ať už je řeč o samotném jednání mezi státy či o aktuálních číslech celého sektoru. V tomto směru je řeč například o včerejší informaci agentury Reuters, která  na základě údajů z přepravy a dalších informačních zdrojů odhaduje, že říjnová produkce skupiny ropných exportérů dosáhla 33,82 milionů barelů za den. 

Reuters: Těžba ropy v zemích OPEC v říjnu dosáhla nového rekordu

„Dosavadní neexistence jakéhokoliv náznaku spolupráce tlačí ceny ropy směrem dolů,“ píše americká banka. „Pokud ze strany OPEC nepřijde přesvědčivý důkaz o evidentní ochotě dohodu oficiálně zpečetit, odhadujeme, že by se ropa mohla propadnout až ke 40 dolarům za barel.“

Pokud by však dohoda byla nakonec opravdu uzavřena, i tak zůstávají Goldmané skeptičtí. Banka argumentuje především tím, že dopad zmrazení těžby by měl na světové zásoby komodity jen malý vliv. Případný úbytek by byl vykompenzován nárůstem produkce nečlenských zemí, svou roli navíc hraje i fakt, že by zmrazení přišlo v době rekordní aktivity těžařů. Odhady analytiků americké banky totiž pracují s úrovní denní těžby OPEC mnohem vyšší, než je tomu v případě Reuters. V říjnu bychom se tak mohli dočkat absolutního rekordu, který odpovídá 34,2 milionům barelů.

Venezuelský ropný guru nad propastí. Blíží se default?

Newsletter