Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Sell/Buy: „Nepřímý“ návrat. Nokia opět na mobilní scéně

Nokia byla dlouho synonymem pro nástup atraktivních a snadno ovladatelných mobilních telefonů. Poté se však z tohoto segmentu stáhla. Teď ovšem plánuje, byť nepřímý, návrat na scénu, a to uvedením nových produktů. Na co se máme těšit? A je Nokia na „sell“, či „buy“?

Na veletrhu v Barceloně, který se bude konat v únoru 2017, budou představeny hned dva smartphony. Není tajemstvím, že telefony budou fungovat na operačním systému Android, ovšem žádné další informace už zveřejněny nebyly. Platí však, že chystané novinky by měly být nadstavbou telefonů Nokia 150 a Nokia 150 Dual SIM. Právě ty v úterý představila firma HMD Global složená z původních zaměstnanců společnosti Nokia, kteří se rozhodli pokračovat v zažitém fenoménu.

Jaký je vztah obou firem? HMD Global získala od Nokie licenční práva na prodej telefonů s tou samou značku, a to na deset let. Po tu dobu tak bude finská společnost od HMD inkasovat licenční poplatek za každý prodaný kus.

Cena Nokie 150 činí pouhých 26 dolarů a mezi její základní parametry patří FM rádio a MP3 přehrávač, fyzická klávesnice a 2,4palcový displej. Životnost baterie je 22 hodin při plném vytížení a 31 dní v pohotovosti. Co se týče barev, jsou dvě varianty – černá a bílá. Hlavní odbytovou oblastí pro první čtvrtletí 2016 má být Střední východ, Afrika a Evropa.

Pár slov o „původní“ Nokii

„Původní“ společnost Nokia opustila podnikání s telefony v roce 2014, kdy prodala svou mobilní divizi gigantu Microsoft. Za utržené peníze koupila zdravotnickou společnost Wifthings, která vyrábí například „chytré“ hodinky sledující funkce lidského těla. Největší fúzí však bylo sloučení s francouzským Alcatelem. Cílem bylo přejít na modernější technologie a stát se lídrem v obou odvětvích mobilního byznysu.

S tím by zcela jistě nesouhlasil čínský Huawei, který však postrádá velmi důležitý severoamerický trh. Druhý konkurent Ericsson zase nevyrábí smartphony, který prodal svoji mobilní divizi Sony.

Ocenění společnosti

Peněžní toky společnosti Nokia jsou 10,8 miliardy eur, při tržní kapitalizaci 25,55 miliardy eur se jedná o 42 procent! To je dostatečný polštář pro vyšší výplatu dividendy, u které byl management v minulosti velmi vstřícný. Poslední výplatní poměr totiž činil 86 procent. V letošním roce se očekává nárůst tržeb o 92 procent na 24 miliardy eur, a to především díky příjmům z licenčních poplatků pramenících z prodejů nových telefonů (viz HMD Global a Nokia 150) a novým zakázkám. Drobné investice se Nokii vyplácí, rentabilita na investovaný kapitál je 13 procenta, provozní marže pak 13,6 procenta.

Na základě těchto čísel a aktuální činnosti vidíme akcie společnosti Nokia jakožto dobrou příležitost k nákupu. Verdikt tudíž zní: „Buy“.

Akcie Nokie se obchodují v Evropě na trhu XETRA pod tickerem NOA3.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter