Sentix: Grexit čeká polovina investorů

Zhruba polovina investorů předpokládá, že Řecko během následujících 12 měsíců opustí eurozónu. Ukázaly to výsledky průzkumu německého institutu Sentix. Data podle agentury Reuters naznačují, že každý druhý investor příliš nevěří slibům udržet Atény v měnové unii.     

Sentix v rámci pravidelného šetření zjišťuje, jaké procento oslovených investorů se domnívá, že se měnová unie rozpadne. Nejnovější průzkum se uskutečnil v závěru minulého týdne a zúčastnilo se jej 1023 institucionálních a individuálních investorů.   

Řecký bankrot = Grexit? Ne nezbytně 

Rozpad eurozóny během příštích 12 měsíců podle dnes zveřejněných výsledků v současnosti očekává 49 procent oslovených investorů. V červenci 2012 tyto obavy mělo 73 procent. Dílčí ukazatel pro Řecko pak v dubnu stoupl na 48,3 procenta z březnových 35,5 procenta. Tento výsledek podle institutu naznačuje, že zhruba polovina investorů nevěří slibům politiků, že existuje jen jeden plán pro zadlužené Řecko, totiž udržet jej v eurozóně.     

WSJ: Oficiální úvahy o plánu B pro Řecko

Média o víkendu uvedla, že někteří ministři financí eurozóny poprvé připustili úvahy o náhradním plánu pro Řecko pro případ, že se země nedokáže do konce června dohodnout s mezinárodními věřiteli na dalším financování.     

Italský ministr financí Pier Carlo Padoan ale v pondělí popřel, že by se na scénáři řeckého odchodu z eura pracovalo. Obdobně člen výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) Benoit Coeuré v rozhovoru pro květnové číslo měsíčníku Alternatives Economiques uvedl, že ECB žádné plány na řecký odchod z eurozóny nevytváří. „Odchod Řecka není scénář, na kterém pracujeme,“ uvedl Coeuré podle přepisu rozhovoru, který dnes na své internetové stránce zveřejnila ECB. 

Varufakis před měsícem: Řecko neblafuje, klidně odejdeme

Newsletter