Seriál investičních nápadů: Jak si tipy stojí po výsledcích?

Na světě je zhruba 65 tisíc veřejně obchodovaných firem, ovšem pouze pár z nich je lídrem sektoru. Jak je poznat? O těch největších (AppleDaimlerExxon, atd.) píšou noviny každý druhý den. O těch menších píši já v Seriálu investičních nápadů. Nejen to, do jejich akcií vkládám své peníze s průměrným čistým zhodnocením 13,7% p.a. za posledních devět let. ​​​​​

Dnešní aktualizace se týká firem, které byly představeny dříve a již ohlásily výsledky za poslední kvartál, potažmo rok. Pokud nebude zmíněno jinak, považuji nastíněnou investiční tezi za nadále platnou. Došlo-li k událostem, které z mého pohledu tezi vyvrací, výslovně to uvedu.

Jelikož jsem od vás – čtenářů – dostal několik makroekonomických dotazů, chtěl bych vysvětlit jednu věc. Nemám silný názor na vývoj celého indexu. Nedokáži předvídat, jestli dojde k plošnému snížení valuací, což by samozřejmě postihlo i mnou sledované firmy, a proto se o to nesnažím. Stejně přistupuji ke komoditám, politickým rozhodnutím vlád či centrálních bank. Mám pramalé tušení, kam se ceny pohnou v rámci týdne či měsíce. Nemohu vám v těchto ohledech pomoci. Snažím se „jen“ vybrat dobře řízené firmy, které přestojí tržní volatilitu. Za dotazy k nim budu moc rád.

Sedgman

Tři týdny po zveřejnění nápadu, fond CIMIC, který v té době vlastnil 37 % Sedgmanu, zveřejnil nabídku převzetí firmy za 1,07 AUD/akcie, tedy zhruba 25 % nad tržní hodnotou. Akcionáři mají možnost na nabídku přistoupit či vyčkat na další vývoj. Management vnímá nabídku jako nepřátelskou a doporučuje akcionářům nepodnikat žádnou akci. CIMIC operuje na trhu a do dneška zvýšil svůj podíl na 45,4 %. Mou strategií je vyčkat na výplatu dividendy (bývala v průběhu března) a následně vzít – v ročním vyjádření slušný – zisk.

Helmerich & Payne

Naplnilo se varování z původního článku, tedy „pokles ceny ropy k 30 USD/barel kvůli exogennímu šoku, kdy firmy v ropném sektoru budou oceňovány podle likvidační hodnoty. V takovém případě vnímám jako dno pro akcie HP 0,9x TBV (30 leté minimum), což implikuje cenu 42 USD (-30 %).“ K těmto úrovním se skutečně dostala cena ropy i HP. Počet aktivním vrtných souprav v USA dále poklesl na prosincových 641 (RigData), a zákonitě i utilizace zařízení HP (39 %).

Na druhou stranu, HP zůstala i přes nepříznivé podmínky zisková v prvním kvartále 2016, a dividenda nebyla pokrácena. I přesto, že firma momentálně na plnou výši dividendy nevydělává, trh reagoval pozitivně a cena akcií je v tuto chvíli zpět nad 50 USD. Dle mého názoru se začínají objevovat náznaky potvrzení investiční teze – rozdílná dynamika vývoje mezi povrchovou a podmořskou těžbou. Zatímco, firmy navázané na podmořskou těžbu (vrtné plošiny, poskytovatelé lodí a vrtulníků, seismické společnosti, atd.) jsou od léta materiálně níže, povrchový segment se stabilizuje.

SSP Group

SSP měla smíšený start do fiskálního roku 2016 (říjen až prosinec 2015). Tržby rostly v cílových měnách o 6,2 %, stávající obchody přispěly 4,3 % a nové kontrakty 1,9 %. Ovšem, měnové výkyvy snížily růst tržeb v účetní měně na pouhých 1,9 %, což je mírné zklamání. V původním článku jsem zmínil exogenní rizika v oboru cestovního ruchu jako pandemie a teroristický útok, a přestože takové varování nebývá bráno příliš vážně (Nassim Nicholas Taleb ve své knize Černá labuť argumentuje, proč podceňujeme dopad málo pravděpodobných událostí), došlo k němu. Listopadové teroristické útoky v Paříži mohou mít, i když zatím těžko kvantifikovatelný, dopad na turistický ruch v zemi, potažmo v Evropě, a investoři jsou na odhalené „černé labutě“ citliví. Navzdory tomu, vnímám investiční tezi jako nadále platnou.

GrenkeLeasing

GLJ ohlásila velmi uspokojivé výsledky. Leasingové transakce v roce 2015 rostly o 20,1%, a dosáhly objemu 1,36 mld. EUR, což překonalo očekávání managementu.  Menší segmenty rovněž přidaly: factoring 324 mil. EUR (+55 %) a projektové financování 20 mil. EUR (+73%). Kontribuční marže u nového leasingu lehce poklesla (18,1 % vs 19,3 % v roce 2014), ale stále je na vysokých úrovních.

Potvrzuje se teze postupující mezinárodní expanze. Zahraniční byznys tvořil 71,7% nových zakázek (oproti 70,1 % v roce 2014). Firma v tomto kvartále otevřela první centrum v jihovýchodní Asii (využila opci na frančízovou pobočku v Singapuru). Dobrou zprávou bylo také zvýšení úvěrového ratingu od GBB ze stupně A- na A, čehož GLJ využila k prosincovému upsání dluhopisů v objemu 100 mil. EUR s kupónem 1,375% na pět let.

Signet Jewelers

Závěr roku byl mimořádně obtížný pro maloobchodníky v USA. Zatím se zdá, že nižší ceny komodit nemají vliv na vyšší útraty domácností a pro většinu obchodů skončila vánoční sezóna zklamáním. Diamanty prokázaly méně cyklický charakter, takže TIF a SIG v relativním srovnání s retailery typu Wal-Mart, Macy’s, atd. dopadly lépe, přesto ztratily okolo 20% hodnoty. Na druhou stranu, tržby SIG rostly o 5% (same-store-sales +4,9 %). Společnost zvýšila spodní pásmo výhledu pro letošní zisk (ze 3,3 USD na 3,44 USD) i vývoj tržeb (3,5% vs 4,6 %). Integrace Zale pokračuje (růst tržeb akceleruje).

Titlis Rotair

Podobně jako v případě SSP, zmínit pro horské středisko riziko „teplé zimy“ může vypadat jako malá domů, ale někdy je to prostě pravda. Přesto Titlis zaznamenal rekordní rok 2015, s tržbami 71,7 CHF (+14,4 % vs. 2014) a návštěvníky v počtu 1,18 milionu. Potvrdil se rovněž zisk z prodeje rezidence (9,5 milionu CHF), takže výsledky hodnotím pozitivně.  Teze střediska s unikátní polohou a těžko reprodukovatelnými aktivy potvrzena do budoucna.

Gartner

Celoroční výsledky byly zasaženy posilováním dolaru, takže tržby rostly pouze o 7 % (13 % v příslušných měnách). Čistý zisk 175 milionů dolarů znamená čtyř procentní pokles a mírné zklamání. Gartner je jednou z větších firem, které jsem prezentoval, takže její vývoj lze lépe porovnávat v celým indexem. V tomto ohledu si vedla slušně, ale v článku zmíněné nadstandardní ocenění samozřejmě limituje růst. V investiční tezi nedošlo ke změně.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter