Seriál investičních nápadů: Kdo vydělal, kdo prodělal?

Evropské firmy většinou ohlašují roční výsledky až během března, takže se znovu podíváme na hodnocení už zveřejněných nápadů. Pokud nebude zmíněno jinak, považuji nastíněnou investiční tezi za nadále platnou a akcie si ponechávám. V případě, že došlo k událostem, které z mého pohledu tezi vyvrací, výslovně to uvedu. Nebudu hodnotit vývoj cen akcií, protože je snadno  dohledatelný.

Rational

Výrobce multifunkčních varných souprav RAA přidal loni 14% na tržbách (564 mil. EUR), bez započtení oslabení EUR by šlo o 10% v růst v lokálních měnách. Na růstu se podílely všechny cílové regiony, nejsilněji Severní Amerika (+20%), kde se vyplácí investice do prodejní sítě a horizontální řídící struktury (podstata teze), a Asie (+19%) navzdory makroekonomické slabosti. Hrubá zisková marže lehce vzrostla především díky dalšímu zlevňování vstupů (ocel, energie), čistá marže naopak klesla kvůli vyšším prodejním a R&D nákladům. EBIT tedy poskočil o 10% na 160 mil. EUR, čistý zisk na 10,7 EUR / akcie.

Valná hromada bude 4. května schvalovat navrženou dividendu 7,5 EUR (1,6% aktuální výnos) a management pro letošek očekává podobné tempo růstu tržeb i ziskovosti. Ohledně konkurence, Manitowoc dokončil oddělení divizí Foodservice (MFS) a Cranes (MTW), a jejich výsledná hodnota je vyšší než před touto korporátní akcí. Trh si tedy podle předpokladů cení růstových příležitostí v kuchyňském vybavení, ale je předčasné říci, jak se s novým zacíleným hráčem změní dynamika v segmentu. MFS si navíc do začátků přinesla poměrně značný dluh.

Sherwin-Williams kupuje Valspar

SHW oznámila 20. března záměr koupit konkurenta Valspar (VAL) za zhruba 11,3 mld. USD. Akcionáři VAL obdrží 113 USD za akcii, pokud regulátor bude požadovat divestice vyšší než 650 mil. USD k zachování tržní rovnováhy, cena klesne na 105 USD. Obchod by měl být dokončen do prvního čtvrtletí 2O17. Kvůli značné fragmentaci trhu je nepravděpodobné, že by regulátor obchod zablokoval úplně.

 Nákupní cena není nízká vzhledem k pokročilé fázi cyklu, momentálně nízkým cenám ropy (zlevňuje vstupy) a 40% prémii k tržní ceně VAL, takže se nabízí otázka, jestli SHW nepřeplatil. Myslím, že v dlouhém horizontu ne. Platí 20 násobek zisků, zatímco sama se obchoduje na 26 násobku; akvizice výrazně posílí SHW na mezinárodním poli – tržby generované mimo Severní Ameriku vzrostou z 16 na 24%; zároveň získá vedoucí postavení v segmentu průmyslových nátěrů.

CTS Eventim

Prodejce vstupenek a organizátor kulturních akcí EVD zvýšil loni výnosy o 20,8% na 834 mil. EUR, EBITDA o 16,40 na 180 mil. EUR a čistý zisk na akcii o 16,3% na 0,93 EUR. Rychleji rost nízko-maržový (6-7% čistá zisková marže) segment pořádání kulturních akcií, který přidal 30,5% na tržbách (495 mil. EUR) a 45,5% na EBITDA. Zavedený segment ticketingu, který čelí hrozbě přímého prodeje a on-line konkurence, rost o 8,5% na tržbách a 10,4% na EBITDA (142 mil. EUR).

Management navrhuje schválení dividendy 0,4 EUR na akcii (1,3% aktuální výnos), a neposkytuje finanční výhled na letošní rok. Skupina chce expandovat více do sportu – prodává lístky na LOH v Brazílii a na hokejové mistrovství světa 2017 v Německu a Francii.

Regus

Oddělení vztahů s investory není ochotné vysvětlit logiku, která stojí za ohlášenou změnou ve způsobu odměňování regionálních manažerů (bonusy už nebudou odvislé od jimi nasmlouvaného objemu, nýbrž od zisku celé skupiny). Podle jejich slov se jedná “konkurenčně citlivou informaci”. Změnu považuji za demotivační a způsob komunikace nekvituji, ale zatím to není důvod k prodeji (může jít o selhání jednotlivce na IR). 

Talgo

Tržby výrobce vlakových souprav vzrostly loni o 36% (521 mil. EUR), EBITDA se zvýšila o 34% (121 mil. EUR) při zachování stejné marže, a čistý zisk dosáhnul 0,58 EUR. na akcii. Talgo se tedy obchoduje levně k aktuální ziskovosti, ale důležitější je výhled, na kterém přibyly spíše mraky. Management přiznává, že kvůli rozpočtové situaci zemí navázaných na komodity dochází k prodlužování nasmlouvaných projektů (zatím ne k rušení), a momentální situaci nevypadá dobře ani pro nové obchody (pouze 60 mil. EUR zakázek pro 2015 oproti průměru posledních šesti let 600 mil. EUR). Výhled je částečně reflektován v ceně, a situaci budu dále sledovat.

Precia

Francouzský výrobce průmyslových vah zvýšil obrat o 10,4% na 105 mil. EUR (3,5% organicky + 5,9% akvizice + 1% měnový efekt). Ziskovost bude ohlášena 12. dubna společně s roční uzávěrkou. Společnost se akvizičně zaměřuje na asijsko-pacifický region a Afriku (Maroko), dále koupila budovy v UK (továrna Shering) a Belgii (vedení Precia-Molen Belgium).

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter