Servantes pomáhá knižním nakladatelstvím digitalizovat byznys

Václav Soukup, zdroj: Servantes

Firma Servantes může sloužit jako úspěšný příklad „covidového“ byznys modelu. Vznikla v zimě před dvěma lety, aby pomohla knižním vydavatelstvím s publikací e-knih. Za dobu své existence již navázala spolupráci s předními českými vydavatelstvími a chystá se expandovat i do zahraničí.

Pomoci jí k tomu může i vítězství v soutěži Dumplings Hack, která se konala letos v březnu na Tchaj-wanu. Servantes zde navázal spolupráci slibující zajímavé obchodní příležitosti v této asijské zemi. Václav Soukup má v Servantes zodpovědnost za vývoj a IT poradenství. Jak funguje spolupráce Servantes s nakladatelstvími? Jak bude vypadat zahraniční expanze Servantes? Přečtěte si rozhovor s Václavem Soukupem.

tým Servantes, zdroj: Servantes

Jak a proč vznikl Servantes?

Na začátku stála potřeba digitalizovat knižní nakladatelství Jan Melvil Publishing. S rostoucím objemem produkce dramaticky narostly administrativní nároky, covidová krize ukázala absolutní nezbytnost online prodeje a snížení závislosti na distribucích i kamenných obchodech.

Brzy jsme zjistili, že ostatní nakladatelé řeší stejné problémy. V ČR dosud neexistoval jednotný systém, který by například umožňoval prodej chráněných elektronických formátů bez závislosti na externích partnerech, což nakladatele stojí mnoho peněz na maržích. Právě zájem dvou brněnských nakladatelství o odkoupení našich systémů nás přivedl k novému byznysovému modelu.

V lednu 2021 se proto Jan Melvil Publishing spojil s týmem vývojářů a společně vytvořili projekt Servantes zaměřený na vývoj softwarových nástrojů pro další knižní nakladatele.

Jakým výzvám jste při vývoji produktu čelili?

Paradoxně největší výzvou byly a stále jsou systémy našich klientů. Bohužel mnoho z nich má opravdu nepružné IT a s tím se pojí různé implementační potíže. Snažíme se pomoct, jak jen to jde, ale nakladatelé často nemají čas se e-shopem naplno zabývat, i když by naše služby rádi spustili.

Druhou výzvou je pak komplikovanost a variabilita situací. Elektronických knih jsou jen v České republice desetitisíce a s tím se pojí přání a požadavky klientů.

Jak pomáháte vydavatelům šetřit čas a peníze?

Servantes již nyní poskytuje kompletní služby, které nakladatele provedou procesem výroby a prodeje e-knih. Díky Miguelovi (platforma Servantes, pozn. red.) mohou prodávat zabezpečené e-knihy a audioknihy na svém e-shopu. Jan Melvil Publishing nyní testuje aplikaci Ella, která slouží k přehrávání zakoupených audioknih a brzy bude opět k dispozici dalším nakladatelům. V budoucnosti z ní chceme mít i čtečku e-knih. Nejnovějším projektem je Simon, který má za cíl ušetřit 90 % času a 80 % nákladů při výrobě e-knih a maximálně tento proces automatizovat. Projekt Simon zpracováváme díky programu Technologické inkubace za podpory Czechinvest, kterou jsme minulý rok v poměrně konkurenčním prostředí ostatních startupů obdrželi. Vytvoření e-knihy má být natolik jednoduché, aby nebyl vyžadován zásah například od grafika nebo sazeče. A všechny naše služby zaštiťuje náš živý pomocník Jakub, který pomáhá s implementací, dokáže za nakladatele převzít koordinaci celého projektu, či navrhnout změny a pomoct s automatizací dalších procesů.

tým Servantes na Taiwanu, zdroj: Servantes

Jak Servantes bojuje proti pirátství a chrání duševní vlastnictví vydavatelů?

Mezi nejúspěšnější produkt patří Columbo. Tato aplikace určená pro boj s pirátstvím najde nelegální kopie autorského obsahu na veřejně dostupných úložištích a poskytne možnost snadného a rychlého nahlášení. Klient má o všem přehled. Může si prohlédnout podrobné statistiky, evidujeme URL adresy i data nahlášení a smazání pro případný soudní spor. Momentálně chráníme 17 nakladatelů a celkem více než 50 nakladatelských značek.

Jak v praxi funguje implementace Servantes?

Velmi záleží na technické specifikaci klientova e-shopu. Implementace je z naší strany jednoduchá. Columba je možné spustit doslova do několika minut, Miguel již nyní funguje jako doplněk na Shoptetu a nově WooCommerce a Prestahop. Zde stačí modul pouze aktivovat a následně projít procesem nahrání titulů. Vše se dá stihnout do pár hodin, případně se o to postará náš člověk. Implementace do webů na míru je pro klienta náročná tak, jak určí jeho IT dodavatel. Měli jsme implementace trvající den, týden i rok a půl… Ve všech případech platí, že poskytujeme rychlou podporu a reakční doba je v řádu dnů. Aplikace Ella bude k dispozici do několika měsíců, zkušební provoz výroby e-knih i dřív.

Jak zajišťujete, aby váš software odpovídal vyvíjejícím se potřebám vydavatelského průmyslu?

Neustále sbíráme zpětnou vazbu, a hlavně jedním z majitelů společnosti je přímo nakladatelství Jan Melvil Publishing. Více než polovina služeb byla vyvinuta pro jeho potřeby a nové aktivně využívá. Máme velmi zkušený tým, který se v oblasti prodeje e-knih, distribuce nebo vývoje software pohybuje několik let. S nakladateli aktivně komunikujeme, snažíme se realizovat jejich přání a sami zjišťujeme, jakým překážkám zrovna čelí.

Plánujete podporu dalších jazyků mimo češtinu? Lákají vás zahraniční trhy?

Lákají natolik, že už jsme podnikli první kroky. Připravujeme se na vstup do Maďarska prostřednictvím platformy Shoptet, dále již brzy spustíme anglickou podporu pro uvedení doplňku na WooCommerce a Prestashop. Naše služby jsou ideální pro malá a střední nakladatelství či samonakladatele. Nebojíme se však oslovit ani velké hráče na trhu zde i v zahraničí. Simon, nástroj na vytváření e-knih, pomůže právě i těm největším.

Jakou největší zkušenost jste si odnesli v soutěži Dumplings Hack? Navázali jste na Tchaj-wanu nějaká nová obchodní partnerství?

Nejvíc mě asi Dumplings Hack překvapil tím, jak jednoduché bylo se sladit s ostatními. Byli jsme z těch odvážnějších a chtěli jsme spolupracovat s tchajwanskými kolegy. Po skončení, ještě před vyhlášením výsledků, jsem byl upřímně překvapený, že se za tak krátkou dobu podařilo vymyslet funkční a ještě k tomu zajímavý produkt. Připravili jsme nástroj na vyhledání zákazníků pomocí AI. Po skončení jsme se s některými z účastníků dohodli, že ho zkusíme zpřístupnit i veřejnosti (viz www.businesscopilot.net).

Pro Servantes pak na Tchaj-wanu asi bude hodně příležitostí. Přestože je to technologicky vyvinutá země, není zde příliš rozvinutý trh s digitálními formáty (e-knihy a audioknihy). Kontakty máme a budeme je rozvíjet. Prodej tak daleko, do země, kde je třeba hodně osobního kontaktu, není možné uspěchat, ale věříme tomu.

Servantes poskytuje knižním vydavatelstvím nástroje mimo jiné pro prodej e-knih nebo vyhledávání pirátských kopií. Firma vznikla v roce 2021. Vydavatelství Jan Melvil Publishing, zmiňované v rozhovoru, vlastní ve společnosti poloviční podíl.

Servantes se letos v březnu zúčastnil soutěže Dumplings Hack na Taiwanu spojující české a místní inovátory.

Newsletter