Šest let býka na amerických akciích: Zastaví jej růst sazeb?

Index S&P500 završil svůj šestiletý býčí trend. Hodnota indexu se od 9. března 2009, kdy končil silný medvědí trh, ztrojnásobila. Indexu výrazně pomohlo snížení úrokových sazeb na úroveň kladné nuly a tři kola nákupů dluhopisů ze strany Fedu – takzvané QE. Od roku 2011 index S&P500 nepoznal žádnou větší korekci, naopak zaznamenal 50 rekordních hodnot.

Obavy, že Fed již brzy začne utahovat kohouty díky sílící ekonomice, poslaly americké akcie minulý týden dolů. S&P500 klesl za poslední týden o 1,6 % poté, co data nezaměstnanosti dosáhla hodnot takzvané „plné zaměstnanosti“, a futures dnes opět mírně klesají.

Americký trh práce se prudce lepší. Investoři vyhlížejí růst sazeb

Příliš dobré zprávy z americké ekonomiky. Wall Street propadla

Fed zasedá příští týden 17 – 18. března a podle analytiků může ze své rétoriky vypustit slůvko „patient“, což by znamenalo, že je připraven zvyšovat úrokové sazby.

Podle analytika Danske Bank Allana Von Mehrena se po dlouhé opět dostáváme velmi blízko k prvnímu zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech, nicméně podle něj se býčí trh opět nastartuje, jen bude doprovázen větší rozkolísaností. Analytik dodává, že se ekonomika dostala do poslední fáze svého cyklu, investoři hledají tedy příležitosti jinde a proto budou americké akcie nějakou dobu pod tlakem.  

S&P500 tento rok vyrostl o slabých 0,6 %, loni to bylo o 14 % a v roce 2013 o výrazných 30 %. Tento týden jsou na programu makro data, která by měla opět růst. Například maloobchodní tržby, důvěra spotřebitelů nebo průmyslová produkce.

Apple dnes roste před otevřením trhu o přibližně 1 %. Investoři netrpělivě čekají na dnešní představení iWatch, které by měly dorazit do obchodů během dubna. CEO Tim Cook bude dnes od 10:00 času v San Francisku odpovídat na dotazy ohledně iWatch, hlavně použitelnosti a široce diskutované výdrže baterií.       

Newsletter