Šest výhod placení v bitcoinech

V roce 2016 se ještě zvýšila obliba používání bitcoinu. Jedná se tak o pozoruhodný růst poptávky spotřebitelů po alternativních možnostech placení. Rekordním tempem se rovněž zvyšuje objem rizikového kapitálu investovaného do bitcoin a blockchain startupů, jenž nyní přesahuje jednu miliardu dolarů. Někteří odborníci předpovídají další nárůst počtu obchodníků, kteří budou přijímat bitcoiny v důsledku narůstajícího tlaku spotřebitelů podporující bitcoin v jeho vzestupném trendu.

Existuje spousta důvodů pro obchodníky, svobodná povolání, neziskové organizace a další subjekty, proč přijímat platby v bitcoinech. Pokud Vaše firma či organizace ještě nenaskočila do rozjetého vlaku, zvažte těchto šest výhod přijímaní bitcoinových plateb.

  1. Téměř okamžité vypořádání platby

Největší výhodou přijímání bitcoinových plateb je krátká doba, v níž jsou platby vypořádány. Bitcoin je digitální pokladní systém, což znamená, že neexistuje žádný chargeback. Poté, co přepošlete přes internet digitální hotovost někomu jinému, není třetí strany, která by mohla v budoucnu transakci zvrátit. Bitcoinová transakce je obecně považována za konečnou po třech potvrzeních, které obvykle trvají méně než třicet minut. Pro srovnání – platby kartou nebo přes PayPal nejsou vypořádány třeba i několik měsíců.

  1. Nízké transakční poplatky

Transakční poplatky u bitcoinu jsou poměrně nízké, alespoň dnes. V současné době stojí asi 0,05 dolaru za jednu transakci, ale výše poplatků by mohla klesat s tím, jak se stále více uživatelů bude připojovat k síti Lightning Network. Ačkoli Lightning Network transakce mohou účtovat extrémně nízké poplatky, řetězové transakční poplatky pravděpodobně porostou. Bylo by tudíž moudré, kdyby obchodníci přešli na bitcoinové peněženky, které podporují Lightning Network.

  1. Bezproblémové mezinárodní platby

Bitcoin je velmi užitečný pro mezinárodní platby. To platí zejména, pokud pracujete na volné noze pro společnost v jiné zemi. Zahraniční platební styk v tradičním finančním systému je náchylný k vyšším nákladům a zpožděním, naproti tomu v síti bitcoinu je s každou transakcí zacházeno stejně. V minulosti se Jonathan Chester ze společnosti Bitwage zabýval důvody, proč se na mezinárodních výplatních listinách lidé přesouvají k bitcoinu: Bitcoin dramaticky snižuje náklady na odeslání platby z jedné země do druhé a téměř tak eliminuje poplatkové tření v mezinárodním platebním systému.

  1. Rychlejší přístup k penězům

V mnoha případech bitcoin také umožňuje rychlejší přístup k finančním prostředkům z prodeje. Například BitPay umožňuje obchodníkům připsat paltby v národní měně na jejich bankovní účty den po obdržení bitcoinové platby. Kombinace bitcoinových plateb s bitcoinovou debetní kartou jsou také zajímavou volbou pro svobodná povolání, kteří si přejí mít přístup k plodům své práce tak rychle, jak je to jen možné.

  1. Menší odpovědnost za data zákazníků

U bitcoinu příjemci plateb nepotřebují vědět nic o odesílatelích. Platby kreditní či debetní kartou téměř vždy vyžadují po obchodníkovi shromažďovat osobní údaje o zákaznících, aby se ověřily údaje o platební kartě. Zatímco shromažďování extra informací o zákaznících lze považovat v určitých případech za pozitivní, v některých ohledech to ale může být také negativní s ohledem na hackery, kteří rádi útočí na obchodníky, jenž si vytvořili centralizovanou databázi osobních informací a údajů o platebních kartách.

  1. Transparentnost pro neziskové organizace

Protože každá bitcoin transakce je provedena na základě veřejně ověřitelného zápisu, je tak pro neziskové organizace jednodušší využít větší transparentnosti v přijímání darů v bitcoinové měně. Schopnost ověřit dary pro neziskové organizace může být atraktivní i pro některé dárce. Někteří lidé mohou být ochotni poskytnout větší obnos jako dar, když vidí, že se vybrané peníze spravují transparentním způsobem.

Když si uvědomíte, že bitcoin zvyšuje bezpečnost dat, šetří náklady na zpracování a dokáže přitáhnout nové zákazníky, kteří dávají přednost nakupování, placení nebo přijímání plateb v bitcoinech, tak tuto virtuální měnu může čekat zářivá budoucnost. A nebo taky ne.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter