Shiller, Rogoff: O soumraku investic a Obamově vizi

„Nervozita a strach plížící se napříč americkou ekonomikou jsou příčinou nízkých investic, kterých jsme svědky uprostřed rostoucího prostředí nerovnosti.“ Tak pro server CNBC popsali současnou situaci americké ekonomiky profesoři ekonomie Robert Shiller a Ken Rogoff. Poukazují přitom na terminus technicus „animal spirits“, který je spojován především s podnikatelským sektorem a investicemi.

Pojem „animal spirits“ vytvořil britský ekonom John Maynard Keynes. Nejčastěji je tento termín překládán jako životní elán, který v podstatě symbolizuje nepředvídatelnost a nestálost podnikatelského investičního chování.

„Je neuvěřitelné, jak moc je dnes nevýrazná oblast investic. Nepochybně to svědčí o určité ztrátě životního elánu,“ řekl laureát Nobelovy ceny za ekonomii Robert Shiller. „Nervozitu na trhu dokazují nejen nízké investice ale i rekordně nízké úrokové sazby,“ dodává ekonom. Důkazem budiž naprostá nevýraznost a neefektivita amerických veřejných investic a situace na trhu aktiv s fixním příjmem. Ten byl dle názorů obou ekonomů nejvíce popohnán likviditní injekcí ze strany Federálního rezervního systému, který od doby krize 2009 stačil napumpovat do systému celkem 4,5 bilionů dolarů. Rogoff přitom tvrdí, že zářným důkazem strachu na trhu je rapidní „pokles výnosů dlouhodobých státních dluhopisů některých zemí.“ Oba ekonomové se taktéž shodli, že část nervozity má stále svůj původ v poslední finanční krizi.

Shiller následně uvedl, že se neustále obává „možného splasknutí bubliny jak na akciovém tak na dluhopisovém trhu, které dnes souhrnně nazývá „trhy aktiv s velmi vysokou cenou“. Rogoff poté zdůraznil, že nízké výnosy jsou taktéž důkazem ztráty důvěry ve světové centrální banky a jejich schopnost dosáhnout vytyčených inflačních cílů.

Obama chce silnější střední třídu, ale chystá i nové daně

Řeč přišla i na včerejší projev prezidenta Obamy o současném stavu unie. Šéf Bílého domu upozornil především na narůstající nerovnost americké společnosti. Do budoucna ji prý chce řešit vyšší daňovou zátěží bohatých Američanů a korporací a tak získat více prostředků do státního rozpočtu, které by byly použity především na podporu střední třídy.

V tomto případě Shiller uznal, že americká společnost je připravena mluvit o nerovnosti jako o velkém společenském problému, který by se měl řešit. Neočekává však, že by tento projev vyvolal jakoukoliv okamžitou akci ze strany příslušných orgánů. Rogoff poté dodal, že celý projev byl pouze „Obamovou vizí světa a toho, jak by se sám chtěl zapsat do historie.“ Vzhledem k tomu, že Kongres ovládli Republikáni, Obama spíše než k nim mluvil ke své vlastní straně, k Demokratům, a to s výhledem až na budoucí volby.

Newsletter