Šikana a antisemitismus. Britská levice přišla o sedm poslanců

Ve Velké Británii rezignovalo sedm poslanců Labour party, což je největší odchod ze strany od roku 1981. Protestují proti vedení šéfa strany Jeremyho Corbyna. Na tiskové konferenci oznámili, že Corbynova strana se radikálně odklonila od jejich hodnot. Bývalá stínová ministryně Chuka Umunna vedení dokonce obvinila z antisemitismu.

Podobně zareagoval i další odcházející Mike Gapes, který označil labouristickou stranu za „institucionálně rasistickou“. Z úst další bývalé členky zaznělo, že se členové potýkali se šikanou, proto budou odteď vystupovat v parlamentu jako Nezávislí.

Podle šéfa evropské strategie Mizuho International Petera Chatwella „to vypadá jako strašně zpackané zakládání nové strany, což bude mít na libru negativní dopad“. A skutečně libra se k euru propadla, přestože jen krátce. Během dne se dostala ža na 0,8746 EURGBP, s následnou korekcí na 0,875 EURGBP.

Na druhé straně sněmovny požádala premiérka Theresa Mayová v dopise své konzervativní kolegy, aby táhli za jeden provaz. Bude to potřeba, jelikož po britských prázdninách je kalendář nabitý daty a jednáními o brexitu.

Do toho všeho oznámila japonská automobilka Honda, že za tři roky uzavře v britském Swindonu svou továrnu. Spolu s fabrikou na 160 tisíc vozů ročně by tak mohlo přijít o práci až 3500 lidí. Honda není jediná, kdo úmysl opustit Británii oznámil, dříve se podobně vyjádřil i Ford.

Nelichotivá predikce přišla pro Itálii z dílny agentury Fitch, která snížila odhad růstu třetí největší ekonomiky eurozóny z 1,1 procent na pouhých 0,3 procenta. Vzhledem k tomu, že se Itálie technicky nachází v recesi, jde stále alespoň o relativně pozitivní výsledek.

Špatné zprávy přišly i z Číny, kde se v lednu snížil meziročně o 15,8 % prodej nových automobilů. V lednu se prodalo 2,37 milionu vozů, za minulý rok tak jen 22,7 milionů. Přestože je to stále vysoké číslo, jde o sedmý měsíc po sobě, kdy se prodeje propadají. A problém nekončí. Čínský svaz výrobců automobilů při oznámení čísel představil i výhled na další měsíc, kde by se podle něj mělo číslo opět propadnout.

V Americe se neobchodovalo. Přestože se George Washington narodil před 287 lety až za tři dny, 22. února, Američanům vyšel v kalendáři k oslavě Dne prezidentů včerejšek, a na amerických trzích se tak nic nedělo. Přesto dolar zažil poměrně divokou jízdu, na jejímž konci oslabil proti euru.

Dnes ráno již vůči společné evropské měně lehce sílí. Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1311 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,85 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1274 do 1,1386 EURUSD.*

Český statistický úřad představil výsledky indexu cen vývozu a dovozu. Meziročně se vývozní ceny zvýšily o 3,1 %, meziměsíčně došlo k poklesu o 0,5 %. U dovozu meziročně ceny rostly o 2,4 %, meziměsíčně poklesly o 1,3 %.

Podle úřadu bylo hlavním důvodem meziměsíčního poklesu snížení cen minerálních paliv. Stejně tak byly ceny paliv tahounem meziročního růstu. U vývozu meziročně neklesly ceny žádné skupiny zboží, zatímco u dovozu klesaly ceny potravin, a to o 1,9 %.

Česká data dnes nepřijdou žádná, hojně jich nebude ani v zahraničí. Očekáváme zejména data z eurozóny, kde Centrum evropského ekonomického výzkumu zveřejní výsledky svých výzkumů tržního sentimentu. Ve Spojených státech bude zveřejněn index trhu s bydlením.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,72 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,66 až 25,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,57 až 22,81 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter