Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Šílená Wall Street: Deset důvodů, proč je na čase začít se bát

Americké akciové indexy lámou další a další rekordy a skoro se zdá – stejně jako tehdy s cenami nemovitostí – že ceny akcií už nemůžou dělat nic jiného než růst. Řada pesimistických analytiků, komentátorů a ekonomů se však již nemůže dočkat, až řeknou: „My jsme vám to říkali.“ Nepsané pravidlo finančních trhů říká, že po každém bouřlivém iracionálním boomu musí následovat stejně strmý pád. A proč bychom se ho měli bát právě teď?

„Trhy šplhají na stěnu obav,“ popisuje příznačně situaci na amerických akciových trzích Ryan Detrick z LPL Financial Research. Ve svém článku upozorňuje analytik na několik anomálií ve vývoji amerického akciového indexu S&P 500, jenž odráží vývoj akcií 500 amerických firem vybraných týmem analytiků agentury Standard & Poor’s, které by každému finančnímu expertovi měly začít dělat vrásky.

Za osm týdnů korekce, do dvou let krach

1. Výnosy indexu S&P 500 se zvyšovaly 12 měsíců v řadě.

2. Index S&P 500 nekončil v červených číslech tři dny za sebou déle než tři měsíce, což je nejdelší časový horizont po 7 letech.

3. Průměrná denní změna (absolutní hodnota) pro S&P 500 je v roce 2017 zatím pouze 0,3 %, což je druhé nejmenší rozmezí zaznamenané po roce 1964.

4. „Prašivé dluhopisy“ (junk bonds) v posledních týdnech oslabovaly vůči akciím, přičemž historická data praví, že to by pro akcie mělo být varování.

5. Výnosy sahají nejen k nule, ale i pod ní, a výnosová křivka je nejméně strmá od roku 2007.

Vzdušné zámky na Wall Street: Nadhodnoceno 18 z 20 ukazatelů

6. Index S&P 500 nepoklesl za posledních 50 obchodních dní o více než 0,5 %, což je nejdelší období od roku 1968.

7. V rámci indexu S&P 500 nebyla za poslední rok v jediný den zaznamenána korekce ani ve výši 3 %.

8. Nejhorší pokles indexu S&P 500 za poslední rok byl o 2,8 %.

9. V posledních době se zdá, že oslabuje zejména sektor dopravy, což je historicky špatným znamením.

10. Listopad je v dlouhodobé historii jedním z nejsilnějších měsíců pro akciové trhy, v posledních 10 letech však bývá jeho druhá polovina relativně slabá. Začne se tedy něco dít již v listopadu?

Podle LPL Research Outlook 2018: Return of the Business Cycle in late November ano, ale až v listopadu příštího roku. „Je to už dlouho, co jsme viděli nějakou volatilitu. Začíná se však vytvářet mnoho malých trhlin a nebylo by nás překvapením, kdyby to otvíralo dvířka pro skromnou korekci,“ myslí si Detrick. Podle analytiků LPL by však měl býčí trend pokračovat ještě příští rok, přičemž k obratu cyklu by mělo dojít v pozdním listopadu 2018.

Korekce? Pravděpodobně v následujících třech měsících

 

Newsletter