Sílící „odliv mozků“. Mladí Italové hledají štěstí v zahraničí

Stagnující italská ekonomika v posledních čtrnácti letech nutila tamní zaměstnance, především zástupce mladší generace, odcházet do zahraničí za lepšími pracovními příležitostmi. Právo pracovat kdekoliv v Evropské unii jim to velice usnadňuje. V Itálii bylo v květnu hlášeno 43 procent nezaměstnaných ve věkovém rozmezí 15-24 let. Statistiku pro červen zveřejní vláda na konci tohoto měsíce a ekonomové předpovídají, že čísla budou stále dost podobná dosavadní rekordní hranici.

Premiér Matteo Renzi se momentálně soustředí na zastavení tzv. „odlivu mozků“ a udržování čerstvých absolventů vysokých škol v rodné Itálii. Pomohli by tak překonat zničující vlivy recese. Vzhledem k tomu, že letošní hospodářský růst má podle italské centrální banky dosáhnout pouze 0,2 procenta, těžkou otázkou k zodpovězení zůstává, kolik pracovníků ještě odejde a jaké to bude mít dlouhodobé následky na tamní ekonomiku.

„Vzhledem k tomu, že trh práce se obvykle začíná zlepšovat dvě čtvrtletí poté, co se začne zotavovat HDP, radikální změna směru v příštích několika měsících je velmi nepravděpodobná,“ tvrdí Filippo Taddei, hlavní ekonom italské Demokratické strany. Míra nezaměstnanosti v Itálii vzrostla v květnu na 12,6 procenta, což je velmi blízko dosavadnímu rekordu 12,7 procenta.

„I přes známky zlepšení podnikatelské důvěry se ekonomika snaží zotavit stále neúspěšně,“ uvedla centrální banka v Římě ve své prognóze růstu ekonomiky pro letošní rok. Mezinárodní měnový fond předpověděl minulý týden, že HDP Itálie se letos zvýší pravděpodobně o 0,3 procenta, což je poloviční tempo oproti dubnové předpovědi. Tento zhoršený ekonomický scénář je velmi špatnou zprávou pro premiéra Renziho, který spoléhal na příznivý dopad deseti miliard eur škrtů z osobních daní z příjmu pro nízkopříjmové výdělečné skupiny do oživení spotřebitelské poptávky. Za účelem zvýšení ekonomické výkonnosti je italská vláda připravena na další snižování daní pro zaměstnavatele i zaměstnance, řekl Taddei.

Migrace schopných pracovníků

Migrace pracovníku ze země s téměř 62 miliony obyvatel může být vážnější, než naznačují oficiální italská data. Jen v roce 2013 získalo od orgánů Spojeného království celkem 44 tisíc Italů první pojištění, pro práci v zemi nezbytné. Meziroční nárůst udělených národních pojištění Italům dosáhl 66 procent. Podle OSN to byl největší procentuální počet ze všech evropských národů vstupujících do země v loňském roce.

Italský přistěhovalec Anthony Perotto se svojí ženou žijící ve Spojeném království se již ani neobtěžují hovořit v některých restauracích anglicky. Většina zaměstnanců totiž prý pochází právě z Itálie. „Bez ohledu na druh kuchyně, číšníci jsou většinou velice vzdělaní mladí Italové,“ tvrdí Perotto, právník z Milána, který se s rodinou přestěhoval do Velké Británie již v roce 2008. „Je jasné, že jsme se opět stali zemí emigrantů, tak jako tomu bylo před sto lety.“

Mezi těmi, kteří rozšiřují řady imigrantů v zahraničí, je i mladý Marco Antonielli. 28letý absolvent ekonomie na univerzitě ve Florencii nejdříve pracoval v Bruselu, následně se pokoušel najít práci v rodné Itálii. „Poslal jsem životopis na několik míst po celé Itálii, ale nevyšlo to. Teď se těším na práci v zahraničí, Londýn by byl ideální. Jsem připraven začít v jakékoliv práci, vydělat si nějaké peníze, než dostanu pořádnou práci.“ 

Newsletter