Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Silicon Valley i Wall Street: Psychopat vedle psychopata

I když je termín „psychopat“ obvykle spojen s negativním významem, některé atributy této poruchy mohou být v prostředí velkého byznysu mimořádně výhodnými „skills“. Své o tom ví i skupina odborníků, která k tomuto tématu referovala na SXSW festivalu. Podle slov soudního a klinického psychologa Michaela Woodwortha, které citoval The Guardian, se ve vrcholném managementu velkých firem vyskytuje 4-8 % psychopatů v porovnání z 1 % v běžné populaci.

Podle Woodwortha tato čísla dávají smysl; „mají určité vlastnosti, jako je nebojácná dominance, smělost a nedostatku citu.“ K ideálnímu profilu figurky v čele dravé korporace však potřebují ještě určitý šarm a osobní kouzlo. I to je však podle Woodwortha vlastní právě psychopatům:

„Pravý psychopat je člověk, který trpí kombinací emocionálního, sociálního a behaviorálního deficitu, ale zároveň je obdařen zvláštní schopností jej maskovat. Působí tak jako velmi okouzlující, velmi společenský. Ale pod tím se skrývá hluboký nedostatek lítosti, bezohlednost a absence empatie,“ nechal se slyšet psycholog, který pracoval i s psychopatickými vrahy uvězněnými ve věznicích se zvýšenou ostrahou.

Musí se manažeři v Silicon Valley chovat jako ko**ti?

Souhlasí si s ním i Bryan Stolle, zakladatel společnosti zaměřující se na venture kapitál, podle kterého je založení společnosti iracionálním aktem. „Musíte mít obrovské ego a trpět sebeklamem, abyste se na tuto cestu pustili. Musíte se obětovat a vzdát se řady věcí, což někdy znamená manželství, rodiny a přátel,“ citoval jej The Guardian. Podle Stolla je zakladatel společnosti, který často zůstává jejím CEO, ten, který bude muset přesvědčit lidi o tom, že zvládne něco, co se mnohdy zdá jako nemožné. K tomu pak potřebuje patřičné charisma.

Psychopaty se to však nehemží jen v managementu velkých korporací, které najdeme například v Silicon Valley, ale také mezi obchodníky a bankéři na Wall Street. Jak informoval Business Insider, ty již před pár lety CFA Magazine pokřtil na „finanční psychopaty“. Magazín informoval o sérii studií kanadského psychologa Roberta Hare, podle kterého je výskyt psychopatů ve finančnímu průmyslu celých 10 % (oproti 1 % v běžné populaci).

Není divu, že psychopaty přitahuje velký byznys. Tam, kde je moc, tam jsou peníze, a kde jsou peníze, tam je moc. Ve finančním průmyslu je pak obojí násobeno na druhou. Podle dánské studie, o které informoval server Daily Mail, se přitom tyto preference promítají už do výběru školy. Psychologický experiment testoval výskyt narcisismu, psychopatie a sklonů k machiavelismu u téměř 500 studentů politologie, psychologie, práva, ekonomie a byznysu. Výsledky ukázaly na podstatně vyšší výskyt těchto temných vlastností u studentů práv a studentů byznysu.

 

Newsletter