Šílíte z kryptoměn? Ve Skotsku otevřeli odvykací kůru pro „závisláky“

Ještě lepší než mít peníze někdy bývá žádné nemít. Když je totiž máte, musíte se neustále stresovat, co se s nimi právě děje nebo co by se s nimi mohlo stát. A ve světě kryptoměn, kde si na vaše peníze brousí zuby řada šikovných hackerů, to pak platí dvojnásob. V posledních měsících jsme navíc byli svědky toho, že vývoj jejich cen připomínal více než cokoli jiného jízdu na horské dráze, která pak zamávala i psychikou mnoha obchodníků.

Zatímco před Vánoci překonal bitcoin magickou hranici 20 tisíc dolarů, během prvních měsíců letošního roku dokázala cena nejznámějšího zástupce kryptoměn spadnout i pod 7 a následně pak pod 6 tisíc dolarů, přičemž mezi těmito hodnotami se pohybuje i v současné době.

Právě tehdy se v médiích začaly stále častěji objevovat články upozorňující na to, že obchodování s bitcoinem a dalšími kryptoměnami může mít velmi neblahý vliv na vaše psychické zdraví. Jak to totiž vypadá, závislý může být člověk úplně na všem. A jednou z nejnovějších závislostí, kterou média – vedle závislosti na smartphonech a internetu – prezentují jako další neblahý vedlejší účinek výdobytků moderních technologií, se zdá být právě závislost na kryptoměnách.

Bitcoin dělá z lidí blázny a psychopaty, varují média

Na tyto obavy nedávno zareagovala skotská klinika Castle Craig Hospital, která otevřela speciální program, jenž je určený těm, kteří, jak cituje Business Insider, jsou „závislí na nakupování a prodávání kryptoměn online“. Léčebné centrum, které jinak nabízí programy pro léčbu alkoholismu, závislosti na drogách a dalších behaviorálních závislostí, přirovnává nadměrné obchodování s kryptoměnami ke gamblingu.

„Závislost na kryptoměnách je behaviorální závislost, podobná závislostem na hazardních hrách, která může poškodit či zničit osobnost, rodinné vztahy i rekreační aktivity,“ cituje Business Insider internetové stránky Castle Craig Hospital. Klinika také tuto antikryptoměnovou „odvykací kůru“ ve své nabídce zařadila mezi programy na léčbu závislosti na hazardních hrách.

 

Zatímco dříve se s investičními instrumenty obchodovalo zejména na parketech prezenčních burz, tedy na jednom místě a v jednom čase, dnes tento způsob stále častěji nahrazují elektronické obchodní systémy, díky kterým můžete podávat pokyny z jakékoliv části světa. Nicméně přesto má většina hlavních burz omezenou otevírací dobu a funguje jen v obchodních dnech. V případě burzovních panik pak bylo možné otevírací dobu ještě zkrátit, aby snadněji došlo k „uklidnění“ publika.

V alternativních obchodních platformách, které šlapou na paty klasickým burzám a které na rozdíl od nich umožní přístup takřka každému, lze však obchodovat 24 hodin denně. A není překvapivé, že nostop a online lze obchodovat i s kryptoměnami, což se navíc s vývojem nových kanálů, platforem a nástrojů stává stále jednodušší. Obchodníci s kryptoměnami tak nemají klidné víkendy, klidné večery a dokonce ani klidné noci. A právě proto řada z nich – alespoň podle zástupců skotského léčebného centra –  potřebuje radikální odvykací kůru.

A jak poznáte, že patříte mezi ně? Server Zero Hedge vybral několik otázek z prospektu léčebného programu Castle Craig Hospital, přičemž čím víckrát odpovíte ano, tím větší máte patrně problém.

Utrácím velké částky za kryptoměny?

Strávím spoustu času přemýšlením o různých druzích kryptoměn?

Lhal jsem někdy jiným lidem o tom, kolik času nebo peněz jsem vložil do obchodování s kryptoměnami?

Jsem neklidný nebo podrážděný, když se snažím omezit sledování obrazovky počítače v souvislosti s kryptoměnami?

Pokračuji v obchodování s kryptoměnami i tehdy, když jsem již přišel o peníze  – snažím se je získat zpět?

Spojené státy jako národ feťáků? Nakupují na dark webu za bitcoiny

 

Newsletter