Silná koruna, slabý dolar?

Hlavní událostí včerejšího dne bylo zveřejnění zápisu z minulého setkání Fedu. Ten nakonec vyzněl mnohem zdrženlivěji, co se týče načasování zvyšování sazeb, než obchodníci očekávali, což se zákonitě promítlo na hodnotě dolaru. Ten krátce po zveřejnění zápisu skokově propadl vůči většině hlavních měn. Vůči euru zaznamenal pokles až k úrovni 1,1425 dolarů, poblíž které kulminuje i dnes.

Fed nespěchá s KDY. Víc ho pálí JAK

Holubičí vyznění zápisu z jednání Fedu bylo překvapením pro mnohé z obchodníků, již sázeli na brzké zvyšování sazeb americkým Federálním rezervním systémem. Podle údajů futures trhu byla velká část trhu nakloněna předpokladu navýšení úrokových sazeb již v tomto červnu, nicméně zápis tato očekávání zchladil. To by mohlo hrát do noty obchodníkům, kteří již dlouho vyhlížejí korekci na dolaru. Z dlouhodobého hlediska se však fundamentálně nic nemění. Britská investiční banka Barclays doporučuje svým klientům nadále zůstat short na měnovém páru EURUSD a long na USDJPY, nadále tak favorizuje dolar.

Česká koruna zaznamenala během včerejšího dne významný nárůst, způsobený slovy českého prezidenta Miloše Zemana, jenž svým prohlášením zdůraznil svůj úmysl favorizovat při svém výběru nového guvernéra osobu, která bude usilovat o přijetí eura. Obchodníci na jeho slova zareagovali hromadným nákupem české měny, jež se momentálně obchoduje za 23,99 koruny za dolar. Vůči euru koruna taktéž posílila, na 27,45. 

Zeman: ČNB experimentuje, do vedení chci lidi pro euro

Newsletter