Silná koruna udělá víc než vyšší sazby

Měnový pár EURCZK se momentálně obchoduje na 26,18. U páru USDCZK pozorujeme zpevňující dolar, momentálně na 23,45. V případě EURUSD, který se obchoduje na 1,1164, je situace stejná. Americká měna tak i nadále profituje z nedávných změn politiky centrální banky (Fed).

Na posílení dolaru se nejvíce odrazilo zasedání americké centrální banky, které se uskutečnilo minulou středu. Fed se tehdy rozhodl zvýšit úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů (do pásma 1 – 1,25%), svou rétoriku pak navíc doplnil plánem osekání bilance.

K situaci na EURCZK se jako poslední vyjádřil viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Podle něj pozorované pointervenční posílení koruny v podstatě část práce za banku, co se týče utahování měnových podmínek, již udělalo. Proto by podle něj bylo vhodnější se zvýšením sazeb posečkat (například do posledního čtvrtletí letošního roku), už jen proto, že silnější kurz dokáže přinést mnohem výraznější utažení než vyšší úroky. Již dříve ČNB uvedla, že zhruba procentní zpevnění koruny odpovídá sazbám o cca 25 bazických bodů vyšším. Koruna od konce intervencí zpevnila o více než 1,6 %.

Včera jsme se z domácích dat nedočkali ničeho zajímavého. Ze sousedního Polska přišly data o nezaměstnanosti, která v květnu klesla na 4,5 %, zatímco se očekávalo 4,6 %. Také dále v zahraničí to byla, co se týče fundamentů, poměrně bída. Promluvil člen Fedu William Dudley. Uvedl, že navzdory nepříznivým údajům o vývoji inflace v USA se Fed stále přiklání ke zvyšování úrokových sazeb. 

Dnešek je, podobně jako včerejšek, prakticky bez důležitých zpráv. A to platí jak pro Česko, tak zahraničí. Opět promluví členové Fedu a dozvíme se saldo běžného účtu z USA. Pro dnešek tak vidíme USDCZK v rozmezí 23,42 až 23,49, EURUSD pak od 1,115 do 1,1175. U měnového páru EURCZK je očekávané pásmo 26,13 až 26,23.   

Newsletter