Americké výnosy rostou. Dolar se po pátečních dat z trhu práce obchoduje pod 1,0800 za euro. Měny regionu v závěru minulého týdne oslabily. Koruna reagovala na silný dolar nejméně citlivě a obchoduje se nad 23,75 za euro.

Silná měna ekonomice svědčí, ukázalo Švýcarsko

Prezident ČR Miloš Zeman chce silnou korunu. Nutí k inovacím, zvyšování produktivity práce, vytváří tlak na konkurenceschopnost. Slabá měna je naopak jakýmsi polštářem, na kterém pohodlně spočíváme a naše motivace pro inovace je poněkud slabší. Slabší kurz koruny je tak podle něj pro exportéry jen krátkodobou výhodou. S těmito výroky nezbývá než souhlasit. Mají oporu v nejnovější odborné literatuře i aktuálně realizované praxi.

 

Miloš Zeman chce silnou českou korunu. Její oslabení je jen krátkodobou podporou exportérům. Dlouhodobým benefitem pro českou ekonomiku je ale silná koruna, která motivuje inovace, řekl před vývozci.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 28. leden 2016

 

Například loňská studie curyšské Spolkové vysoké technické školy, která zkoumala chování firem švýcarského zpracovatelského průmyslu v letech 1998 až 2012, dospěla k obdobným závěrům. V uvedeném období, charakteristickém poměrně výraznými pohyby reálného směnného kursu franku, nedošlo k výraznějším změnám zaměstnanosti ve švýcarském průmyslnictví. Při posílení franku ovšem docházelo k poklesu zaměstnanosti pracovníků s nižší kvalifikací při současném růstu zaměstnanosti pracovníků s vyšší kvalifikací. Silnější měna nutí firmy ke konkurenceschopnější produkci, což zvyšuje jejich inovační úsilí a poptávku po vysoce kvalifikované práci. Naopak klesá poptávka po práci s nižší kvalifikací, protože výroba, která ji využívá, v případě posílení měny spíše podléhá zahraniční konkurenci.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Celkově tedy posílení měny vede k růstu produktivity ekonomiky při víceméně nezměněné míře zaměstnanosti. Naopak slabá měna, jak podotýká prezident Zeman, vytváří určitý „polštář“, který ovšem konzervuje nepříliš konkurenceschopnou výrobu a dlouhodobě vede k zaostávání ekonomiky za svým potenciálem. To je bohužel případ České republiky, jejíž centrální banka už čtvrtým rokem oslabuje korunu, čímž přispívá k dlouhodobému zaostávání tuzemského hospodářství.

Právě Švýcarsko je přitom dobře srovnatelné s Českou republikou, protože se obou případech jedná o malé otevřené ekonomiky, které jsou poměrně vysoce závislé na exportní činnosti.  

 

 

Proč by měly firmy měnit své #devizy prostřednictvím online #FinTech platformy #RoklenFx? Dle slov obchodního ředitele…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 27. leden 2016

 

Newsletter