Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Silné euro uvidí ECB velmi ráda

Klíčové body

  • ECB a Bank of England zvýší sazby o 50 bodů, ČNB ponechá úroky a intervence beze změny.
  • K ještě silnějšímu euru by bylo potřeba překonat očekávání od ECB.
  • Od koruny očekáváme nižší likviditu a omezený dopad slabšího dolaru.
Zdroj: Depositphotos

Kurz eura proti dolaru je nejsilnější od dubna 2022. K posílení v rámci posledních týdnů přispěla na eurové straně pozitivní ekonomická překvapení spojená s příchozími evropskými daty, a především s absencí vyhrocení energetické krize. Pomohl rovněž výhled jestřábí ECB. Na dolarové straně pak sehrál roli tržní výhled klesajících amerických sazeb. Fedu navzdory.

Dnes zasedající Evropská centrální banka uvidí euro obchodující se nad hranicí 1,1000 EURUSD velmi ráda. Silnější kurz působí protiinflačně skrze nižší dovozní ceny, což je v kombinaci s poklesem cen zejména energií a energetických komodit jednou z hlavních složek pozorovaného poklesu celkové inflace. Síla transmise kurzového kanálu však není největší. Plusem tedy je, že se přidaly poslední průzkumy o úvěrování v eurozóně poukazující na slabší poptávku v souladu s vyššími sazbami a přísnějšími úvěrovacími podmínkami.

Předpokládáme, že i toto ECB na dnešním zasedání ocení. Nepůjde však o argumenty, které by měly ještě více zintenzivnit už tak dost jestřábí naladění nastavené na prosincovém zasedání. Rada guvernérů by tak měla navýšit sazby o nový normál, jak předminulý měsíc uvedla guvernérka Lagardeová, o velikosti 50 bodů. Variantu změny o 75 bodů v základním scénáři nečekáme. Hlavním důvodem vyšších sazeb zůstává vysoká inflace s důrazem na tu jádrovou. Lednový odhad evropského tempa růstu cen sice ukázal pokles pod 9 % meziročně, v jádrovém vyjádření, tedy po očištění o volatilní složky energií a potravin, je však inflace mnohem více perzistentní nad hranicí 5 %. Lednová data jsou navíc ochuzena o přesnější čísla z Německa, která musel Eurostat nahradit modelovým odhadem, jelikož nebyla z technických důvodů zveřejněna. Důležitější tak bude až na konci měsíce zveřejněná revize.

Lagardeová by dnes měla potvrdit, že ECB zůstává největším jestřábem na poli centrálních bank vyspělých zemí. Očekávání jsou nastavena poměrně vysoko, nejen s ohledem na sazby a výhled jejich vrcholu v cyklu na 3,5 %, ale rovněž u jestřábí rétoriky. K dalšímu posílení eura by tak bylo potřeba tato očekávání překonat.

Na samotném posunu nad 1,1000 dolaru za euro se podepsalo včerejší zasedání Fedu. Guvernér Powell podle nás zcela precizně popsal současnou situaci americké ekonomiky, včetně potřeby dále navyšovat sazby. Trh se ale zaměřil především na pozitivní informace o inflaci a na komentář o zahájení procesu desinflace (psali jsme zde). V kombinaci s dnešní ECB očekáváme zvýšené riziko vybrání eurových zisků, které by kurz mohlo dostat zpět k hodnotám pod sledovanou hranicí.

Během odpoledne nás čeká i zasedání ČNB. Bankovní rada doručí další rozhodnutí o stabilitě sazeb a trvajícím intervenčním režimem. Aktualizovaná prognóza by mohla ukázat o něco vyšší výhled růstu a inflace, stejně tak i silnější korunu. Právě nad očekávání silnější kurz by mohl výhledově stát za opuštěním režimu zásahů na devizovém kurzu, po kterém by za předpokladu poklesu inflace mohla následovat debata o snížení úroků. To jsou však spekulace až o druhé polovině roku. V té první se česká měnová politika nedočká zásadnějších změn.

Na kurzu koruny by se dnes mohl podepsat globálně slabší dolar a nižší americké sazby. S ohledem na ČNB však můžeme předpokládat, že likvidita trhu bude až do rozhodnutí o sazbách nízká, jelikož obchodníci budou čekat na konečný verdikt guvernéra Michla a spol. Potenciální dopady ve smyslu teoreticky silnější koruny by mohly být omezené. Stejně tak nemůžeme vyloučit malou část trhu sázející na ukončení intervencí, které ale nepřijde, tudíž bude vysoce spekulativní shorty potřeba pokrýt. Přesně tak, jako jsme to viděli v loňském roce u několika zasedání.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1007 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,01 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0888 do 1,1092 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,77 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,60 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,72 až 23,81 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,53 do 21,81 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter