Silnější dolar. Pomohlo jednání o brexitu a italská nejistota

Dolaru se včera na devizových trzích dařilo. Vůči euru zpevnil pod úroveň 1,1500 EURUSD. V úvodu nového týdne zeleným bankovkám k ziskům pomohla situace kolem brexitu a také pokračující nejistota v Itálii. 

Dohoda kolem brexitu se pomalu začíná rýsovat. „Deadline“ je necelých pět měsíců. Británie má z EU odejít už 29. března. Premiérka Theresa Mayová včera uvedla, že dohoda s EU o podmínkách odchodu Británie z unie je i s protokoly z 95 procent hotova. Zbývá tak vyřešit problém hranice mezi Severním Irskem a Irskem. Mayová totiž odmítla přijmout návrh EU, aby Severní Irsko zůstalo po brexitu součástí celní unie. Britská libra reagovala na prohlášení Mayové oslabení vůči dolaru na 1,2972 GBPUSD.

Pro Italy bude důležitý příští týden, konkrétně úterý 30. října. Právě do té doby musí Evropská komise rozhodnout ohledně italského státního rozpočtu. Otázkou je, jak bude Evropská komise případně reagovat na fakt, že Řím porušuje fiskální pravidla.

Makroekonomický kalendář je dnes chudý. Promluví ale hned několik centrálních bankéřů. V Británii na konferenci to bude sám šéf Bank of England Mark Carney. Na druhé straně oceánu vystoupí hned několik představitelů Fedu – Neel Kashkari, Rafael Bostic a Robert Kaplan. 

Dolar se dnes ráno v online směnárně RoklenFx vůči euru obchoduje kolem středového kurzu 1,1451 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,13 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1444 do 1,1523 EURUSD.*

Koruna je dnes opět bez dat. Včera při minimální aktivitě zpevnila vůči euru a naopak oslabila k dolaru. Dansko Bank v analýze uvedla, že čeká posílení koruny. Stejné očekávání je v případě maďarského forintu, o něco menší růst pak banka čeká u polského zlotého. Podle Danske Bank HDP všech tří zemí rychle roste, ale v příštím roce zpomalí. I tak ale má HDP růst nad potenciálem.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 25,83 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,80 až 25,87 EURCZK a ve dvojici s dolarem od 22,38 do 22,59 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter