Silnější koruna u 27,07 za euro provokuje ČNB

Na měnovém trhu jsme dnes viděli opět slušnou volatilitu na páru EURUSD. Ráno dolar posiloval na úroveň 1,0985 za euro, aby odpoledne po slabších maloobchodních prodejích ve Spojených státech oslabil až na 1,1083. Nyní však již opět dolar nabírá dech a testuje nižší úrovně 1,1000 proti euru. Koruna k euru dnes opět mírně posílila a kupci pomalu začínají „dráždit tygra“, neboť se trh dostává velmi blízko k úrovním 27 korun za euro, což by vyvolalo intervenci ze strany ČNB a následné skokové oslabení koruny.

České akcie posílily o 0,2 % díky Komerční bance a pojišťovně VIG. Komerční banka se během dne zásluhou zahraničních kupců přiblížila k úrovním 5500 korun a uzavřela se ziskem 0,59 %. VIG již čtvrtým dnem pokračuje ve svém růstu, dnes přidal dalších 0,44 % a zakončil den mírně pod 870 korunami. Naopak Erste mírně klesla o 0,31 %, neboť na současných cenách již investoři vybírají zisky a čekají, jak dopadne situace ohledně Řecka. ČEZ také oslaboval, ale zdaleka ne tolik jako evropský sektor utilit. Ten aktuálně ztrácí okolo 1,6 % po ranním snížení doporučení pro hlavní evropské utility od londýnské UBS. ČEZu zřejmě pomohly zprávy, že by mohl dostat zpět 5,3 miliardy korun, které zaplatil v rámci daně z povolenek. Pomalu začíná klesat akcie CETIN, na něž se již nevztahuje odkup ze strany PPF. Akcie se propadla o 1,1 % na 171,6 koruny.

Důležitý precedens: ČEZ může získat nazpět miliardy

Okolní trhy jsou spíše slabší, WIG20 oslabuje kvůli bankám a KGHM o 0,3 %, rakouský ATX o 0,4 %, naopak maďarský trh se z propadu díky růstu akcií OTP o 0,5 % vzpamatoval a aktuálně roste o slabých 0,07 %.

Newsletter