Silný dolar a dot-com vrchol: Část investorů balí kufry

Technologické akcie se v současném prostředí na trzích začínají otřásat. Po rally od pádu technologického trhu na přelomu tisíciletí na více než trojnásobek hodnoty se pohybujeme pouhé jednotky procent od historického maxima dot-com akcií, dosaženého 27. března roku 2000. Jak vnímají investoři technologické tituly dnes? Ne moc klidně.

Po 15 letech postupného růstu zmizelo v prosinci a lednu z největšího ETF, sledujícího americký technologický index Nasdaq 100, přes 6,8 miliardy amerických dolarů. Hedgeové fondy a další spekulanté srážejí své dlouhé sázky na další růst amerických technologií na minima od roku 2012. Jedním důvodem jsou vysoké valuace, dalším silný dolar.

„Pokud se podíváme dále, než na Apple, sentiment mezi firmami v sektoru není dobrý,“ říká Dan Veru z Palisade Capital Management. V aktuální výsledkové sezóně ze společností, zařazených v indexu Nasdaq 100, plných 45 procent svými výsledky zaostalo za očekáváním analytiků. Silným faktorem při tom byl americký dolar.

Silný fundament, silnější dolar

Microsoft ukázal na silný dolar ve spojení s propadem jeho tržeb. IBM uvedla, že měnová volatilita může z dynamiky tržeb společnosti odebrat 5 až 6 procent. Technologické společnosti patří mezi ty, které za hranicemi domácí země realizují větší část tržeb, než kterékoli jiné odvětví. A silný dolar jim teď zatápí.

Výrobci harwaru a softwaru v rámci širšího akciového indexu S&P 500 získávají 57 procent svých tržeb mimo Spojené státy, odhadují Strategas Research Partners. Vůči americkému dolaru přitom v posledních 12 měsících ztratily všechny hlavní obchodní měny. „Fundament vypadá dobře, ale dolar vnáší mezi investory paniku,“ říká John Manley, hlavní akciový stratég Wells Fargo.

Technologické společnosti předvedly jeden z nejvyšších nárůstů býčího trhu na amerických akciích uplynulých šesti let. Po růstu o 270 procent od března roku 2009 například index polovodičů Philadelphia Semiconductor Index dnes obchoduje na 3,6násobku tržeb. Růst biotechnologických titulů v rámci sektorového indexu Nasdaq Biotechnology Index o více než 450 procent vyhnal price to sales ratio na 11leté maximum na úrovni 9,6. U dvou třetin ze 151 společností v tomto sektorovém indexu se přitom očekává, že letos nebudou ziskové.

„Technologie jsou in, investoři ale potřebují také vydělávat reálné peníze,“ shrnul současné naladění na trhu Daniel Genter z losangeleské RNC. A odkázal na vývoj v investičním instrumentu Powershares QQQ Trust, sledujícím Nasdaq 100 index, který po odlivu majetku v rozsahu 3,8 miliardy dolarů v prosinci odepsal v lednu dalších 2,6 miliardy dolarů.  U Nasdaq 100 e-mini futures poklesly čisté dlouhé pozice v lednu poprvé od konce roku 2012 pod 20 tisíc.

Bát se Nasdaqu?

Rally na titulech Amazon, Netflix či Apple uzamkla pro index Nasdaq 100 deváté růstové čtvrtletí v řadě. To je nejdelší růstová série od roku 2000. Nasdaq obchoduje zhruba na trojnásobku tržeb, což je stále podstatně umírněnější proti období internetové mánie. Podstatně znamená méně než polovinu. Podle očekávání analytiků by výrobci harwaru a softwaru v rámci indexu S&P 500 měli letos zvednout ziskovost o 16 procent. Od jiného sektorového subindexu se neočekává více.

Analytici ale také upozorňují, že někteří z dosavadních vítězů na Nasdaqu prostě ztrácejí dech. Biotechnologická společnost Vertex Pharmaceuticals, která loni zpevnila o 60 procent, je letos o necelých 5 procent níž. Mezi ztrátové tituly letos patří také polovodiče, třeba tituly SanDisk nebo Micron. Loni přitom připisovaly vysoké dvouciferné zisky.

Matt Kaufler z newyorského Clover Value Fund upozorňuje právě také na zvýšenou volatilitu celého trhu, která části investorů jednoduše leze na nervy. „Průměrný denní pohyb Nasdaqu 100 dosáhl loni 0,67 procenta, letos je to 0,9 procenta,“ uvádí s tím, že kapitál může se sektoru utíkat prostě pouze v obavě o to, co vše napáchá silný dolar v hospodaření technologických firem.

Newsletter