Silný dolar je minulost. Co na to Donald? A dnes Mario?

Dolar oslabuje. Vůči koruně se kurz včera dostal pod úroveň 20,50 USDCZK a je tak nejslabší od léta 2014. Dolaru včera „neprospěla“ poznámka amerického ministra financí Stevena Mnuchina. Ten totiž na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vyjádřil podporu slabšímu dolaru. Hlavním mužem dneška ale bude šéf centrální banky Mario Draghi.

Tisková konference Draghiho začne tradičně ve 14:30. Co tedy můžeme od ECB čekat? Zápis prosincového jednání ECB naznačil přání posunout se v doporučeních a rozhýbat trh tak, aby přecenění probíhalo dříve a byl více zajištěn růst sazeb. Někteří věří, že posun v diskusi o sazbách naznačuje, že kvantitativní uvolňování skončí už v září, spíše, než že poběží až do konce roku, uvedl Nick Peters z Fidelity International. 

„Ačkoli přísnější měnová politika by byla vhodná s ohledem na to, jak ekonomika eurozóny nadále pokračuje v růstu nad úrovní trendu, řada řečníků z ECB vyjádřila obavy ohledně síly eura v uplynulých čtrnácti dnech,“ dodal Peters. Podle něj bude zajímavé sledovat, na jakou stranu se Draghi na tiskové konferenci přikloní.

Podle Viktora Zeisela z Komerční banky se původně zdálo, že půjde spíše o nezajímavé zasedání ECB. Po zveřejnění posledního zápisu ze zasedání se však zdá, že by mohlo dojít k výrazné úpravě komunikace. Podle vývoje kurzu eura se na to trhy těší.  

Investoři dál sledují komentáře, které přicházejí z Davosu. Otázkou je, co ve švýcarském středisku předvede v pátek americký prezident Donald Trump, který dorazí již dnes. Zcela vřelého přivítání se mu zřejmě nedostane, jeho odpůrci zřejmě budou hlasitě slyšet. Trump bude historicky prvním prezidentem, který jako host vystoupí ve funkci. Čeká se projev ve stylu „America First“. Včerejší slova ministra financí Mnuchina odstartovala výprodej dolaru, dnes ráno je kurz na 1,2421 EURUSD. Dnes by se měl držet v intervalu mezi 1,2292 do 1,2478*.

Koruna dnes ráno zahajuje na 25,38 EURCZK a 20,45 USDCZK. Česká měna včera mírně rostla vůči euru, den ale uzavřela blízko úterního závěru. Pohyb mohl ještě souviset s jestřábím komentářem člena bankovní rady České národní banky Marka Mory. Ten už v úterý agentuře Reuters řekl, že vidí zvýšení sazeb o 25 bazických bodů na únorovém zasedání jako jistější. Vedle toho čeká dvě zvýšení během letošního roku s tím, že jich nakonec může být více, pokud by makro data překvapovala pozitivním směrem.

Průměrný nominální kurz EURCZK by dnes měl být v intervalu mezi 25,36 a 25,40, USDCZK pak v intervalu mezi 20,44 a 20,62*.

Na výsledky konjunkturálního průzkumu koruna včera nereagovala, i nadále je imunní vůči politické situaci. 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter